
Hello everyone!
Today we have prepared a vlog for you from Lorenzo (Tomáš Lorenc) and Erbis (Jan Erben) from the scootshop team. In the vlog, you can look forward to how the guys chose a random slope in Hlinsko to try out a snow scooter for the first time, and it's going to be really fun! The guys will play a game of Game of Snowscoot, which will be quite challenging!
Definitely check out the video:
In the video, you could see the snow scooter SnowScoot Eretic Powder, the complete range of our snow scooters can be found HERE.
Specifications:

| Freestyle scooter for | intermediate riders |
| Weight | 5630 g |
| Maximum rider height: | 200 cm |
| Minimum rider height: | 160 cm |
| Backsweep | Yes |
| Handlebar height | 720 mm |
| Handlebar width | 620 mm |
| Handlebar height from the ground | 960 mm |
| Handlebar Material | steel |
| Outer Diameter of Handlebars | 35 mm |
| Inner Diameter of Handlebars | 32 mm |
| Shape handlebars | Y shape |
| Deck length | 580 mm |
| Deck width | 140 mm |
| Footspace | 340 mm |
| Deck angle | 81 |
| Concave | yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Deck neck | two-piece (welded) |
| Dropout shape | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp | Integrated two-bolt |
| Type of headset according to the deck | Integrated |
| Headset | Threadless |
| Headset bearings composition | industrial |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork Material | steel |
| Compression System | HIC |
| Brake Type | Fender (non-flexible, fixed) |
| Brake Material | plastic |
| Load Capacity | 100 kg |
| Color | black |
| Designed in | France |
| Made in | China |
Be sure to let us know how you liked the video!
Don't forget to check out our gallery, where you will find all the photos of the snow scooter SnowScoot Eretic Powder.
Team Scootshop.cz





