
We wish everyone a beautiful day,
We have a new unboxing for you!
This time, let's take a look at the Striker Benj Friant Signature scooter.
In the video, we introduced the Striker Benj Friant Signature scooter.
Handlebars are lightweight and feature a beautiful brand logo detail. The handlebars are without a notch, they are SCS. Grips on the handlebars are standard, featuring classic plastic end caps with a nice Striker brand detail. The handlebar height is 620 mm and the handlebar width is 540 mm.
The bottom of the deck has a beautiful design, the wheel size is 110 mm, the hardness of the scooter wheels is 88A, wheel width 24 mm. Board features several super design tweaks with the brand's logo. The fork is one-piece, threadless. The length of the board is 500 mm and the width of the board is 127 mm.
The total weight of the scooter is 3,450 g and the total height of the scooter is 920 mm.
Main advantages:
Specifications:

| Freestyle scooter for | advanced riders |
| Weight | 3450 g |
| Maximum rider height: | 185 cm |
| Minimum rider height: | 165 cm |
| Backsweep | No |
| Handlebar height | 620 mm |
| Handlebar width | 540 mm |
| Handlebar height from the ground | 920 mm |
| Handlebar Shape | Y Shape |
| Handlebar Material | aluminum |
| Outer Diameter of Handlebars | 35 mm |
| Inner Diameter handlebars | 28 mm |
| Deck Length | 500 mm |
| Deck Width | 127 mm |
| Deck Angle | 83 |
| Concave | yes |
| Deck Material | aluminum 6061 T6 |
| Deck Neck | one-piece |
| Dropout Shape | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp | four-screw |
| Inner diameter of the clamp without SHIM | 35 mm |
| Type of headset according to the deck | Integrated |
| Headset | threadless |
| Headset bearings composition | industrial |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork Material | aluminum |
| Wheel Size | 110 mm |
| Wheel Rubber Width | 24 mm |
| Wheel Hub Width | 24 mm |
| Wheel Hub Design | Spoked |
| Hub Material Wheels | aluminum |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | SCS |
| Brake type | springless (Flex fender) |
| Brake material | plastic |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | silver |
Rating: Great scooter with a super design, we really like the scooter's deck. The scooter is made for the skatepark and therefore weighs exactly 3,450 grams. We recommend the scooter for advanced riders.
We hope you enjoyed our video and are already looking forward to the next one!
Check out our gallery where you can find all the photos of the Striker Benj Friant Signature scooter.
Find the complete offer of Striker Signature freestyle scooters HERE.
Follow us further on youtube, instagram, and facebook, and we would be happy if you share your experiences with this scooter with us.
Team Scootshop.cz





