| Freestyle scooter for | moderately advanced riders |
| Total weight | 3900 g |
| For rider height | 155-175 cm |
| Backsweep | No |
| Height of handlebars | 590 mm |
| The width of the handlebars | 560 mm |
| Height of the handlebars from the ground | 880 mm |
| Material of the handlebars | steel |
| Handlebar outer diameter | 32 mm |
| Internal handlebar diameter | 28 mm |
| The shape of the handlebars | Shape T |
| Length of the board | 520 mm |
| Deck Width | 135 mm |
| Footspace | 380 mm |
| Deck angle | 83 |
| Concave | Yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Neck deck | two-part |
| Dropout shape | Box Cut |
| Clamp type | four screws |
| Inner diameter of the sleeve | 32 mm |
| Type of headform according to the board | Integrated |
| Head assembly | threadless |
| Bearings of head assembly | industrially |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork material | aluminium |
| Wheel size | 115 mm |
| The width of the rubber wheels | 24 mm |
| Wheel width | 24 mm |
| Wheel center design | Hollow |
| Wheel material | aluminium |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | SCS |
| Brake type | Flexless (Flex) |
| Brake material | steel |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | černá |
| Designed in | England |
| Made in | China |
Invert caught the trend and introduced its first street scooter. The scooter is made for moderately advanced riders who want to improve on the street . The total weight of the scooter is 4300 grams . The compression system was chosen by SCS because it is considered to be the strongest . On the scooter are Téčková , steel handlebars with dimensions of 640 mm in height and 575 mm in width. The board is made of high-quality aluminum with dimensions of 520 mm in length, 135 mm in width and 385 mm in footspace . The board has an integrated head assembly with industrial bearings. The best part is the wheels, which have a diameter of 115 mm and a width of 24 mm. ABEC9 bearings are fitted in the wheels.
Main advantages:
Specifications:
| Freestyle scooter for | moderately advanced riders |
| Total weight | 3900 g |
| For rider height | 155-175 cm |
| Backsweep | No |
| Height of handlebars | 590 mm |
| The width of the handlebars | 560 mm |
| Height of the handlebars from the ground | 880 mm |
| Material of the handlebars | steel |
| Handlebar outer diameter | 32 mm |
| Internal handlebar diameter | 28 mm |
| The shape of the handlebars | Shape T |
| Length of the board | 520 mm |
| Deck Width | 135 mm |
| Footspace | 380 mm |
| Deck angle | 83 |
| Concave | Yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Neck deck | two-part |
| Dropout shape | Box Cut |
| Clamp type | four screws |
| Inner diameter of the sleeve | 32 mm |
| Type of headform according to the board | Integrated |
| Head assembly | threadless |
| Bearings of head assembly | industrially |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork material | aluminium |
| Wheel size | 115 mm |
| The width of the rubber wheels | 24 mm |
| Wheel width | 24 mm |
| Wheel center design | Hollow |
| Wheel material | aluminium |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | SCS |
| Brake type | Flexless (Flex) |
| Brake material | steel |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | černá |
| Designed in | England |
| Made in | China |