| Total weight | 1450 g |
| Length of the board | 495 mm |
| Deck Width | 120 mm |
| Footspace | 330 mm |
| Dropout shape | Peg Cut (standard shape) |
| Wheel size | 100, 110, 115, 120 mm |
| For the center of the wheel | 24mm, 28mm, 30mm |
| Concave | Yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Type of headform according to the board | Integrated |
| Deck angle | 83 |
| Tube length of neck plate | 105 mm |
| Neck deck | two-part |
| Brake material | cloak |
| Brake type | Flexless (Flex) |
| Fork spindle diameter | 8mm |
| Color | červená |
| Designed in | England |
| Made in | China |
Lightweight , solid board. PRO model of one of the best riders in the world, Billy Watts. The advantage of this board is the material . It is made of 7000 series aluminum. So the board is more durable . We recommend it to all more demanding park riders.
You will receive a free griptape with the board as a gift!
| Total weight | 1450 g |
| Length of the board | 495 mm |
| Deck Width | 120 mm |
| Footspace | 330 mm |
| Dropout shape | Peg Cut (standard shape) |
| Wheel size | 100, 110, 115, 120 mm |
| For the center of the wheel | 24mm, 28mm, 30mm |
| Concave | Yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Type of headform according to the board | Integrated |
| Deck angle | 83 |
| Tube length of neck plate | 105 mm |
| Neck deck | two-part |
| Brake material | cloak |
| Brake type | Flexless (Flex) |
| Fork spindle diameter | 8mm |
| Color | červená |
| Designed in | England |
| Made in | China |