| Protectors for | freestyle sports |
| Max. Average above the elbow | 0 cm |
| Min. Average above the elbow | 0 cm |
| Max. average below the elbow | 0 cm |
| Min. average below the elbow | 0 cm |
| Type of protectors | on your knees |
| Size | M |
| Color | black |
| Min. average above the knee | 38 cm |
| Max. average above the knee | 41 cm |
| Min. average below the knee | 33 cm |
| Max. average below the knee | 39 cm |
| Designed in | Latvia |
| Made in | China |
High quality knee pads from the Latvian brand Boom designed for advanced riders and skatepark professionals.
At first impression, the protectors look quite robust thanks to the padding that surrounds the entire knee and prevents unwanted side impacts. Thanks to the high layer of foam, the protectors are soft, comfortable and, most importantly, can perfectly absorb even the biggest impacts.the top of the protector or slip surface is in the form of a hardened plastic that is replaceable. The protectors have 2 straps that prevent the protectors from slipping when falling.