| Freestyle scooter for | advanced riders |
| Total weight | 3900 g |
| For rider height | 165-185 cm |
| Backsweep | No |
| Height of handlebars | 660 mm |
| The width of the handlebars | 590 mm |
| Height of the handlebars from the ground | 940 mm |
| Material of the handlebars | aluminium |
| Handlebar outer diameter | 35 mm |
| Internal handlebar diameter | 28 mm |
| The shape of the handlebars | Shape Y |
| Length of the board | 530 mm |
| Deck Width | 125 mm |
| Footspace | 380 mm |
| Deck angle | 82,5 |
| Concave | Yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Neck deck | two-part |
| Dropout shape | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp type | four screws |
| Inner diameter of the sleeve | 35 mm |
| Type of headform according to the board | Integrated |
| Head assembly | threadless |
| Bearings of head assembly | industrially |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork material | aluminium |
| Wheel size | 120 mm |
| The width of the rubber wheels | 24 mm |
| Wheel width | 24 mm |
| Wheel center design | Spoked |
| Wheel material | aluminium |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | SCS |
| Brake type | Flexless (Flex) |
| Brake material | steel |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | silver |
| Designed in | Germany |
| Made in | China |
Excellent, light freestyle scooter for advanced riders. Great for the skate park. Thanks to SCS , the scooter is more durable. 120 mm wheels add more speed and stability.
Main advantages:
Specifications :
| Freestyle scooter for | advanced riders |
| Total weight | 3900 g |
| For rider height | 165-185 cm |
| Backsweep | No |
| Height of handlebars | 660 mm |
| The width of the handlebars | 590 mm |
| Height of the handlebars from the ground | 940 mm |
| Material of the handlebars | aluminium |
| Handlebar outer diameter | 35 mm |
| Internal handlebar diameter | 28 mm |
| The shape of the handlebars | Shape Y |
| Length of the board | 530 mm |
| Deck Width | 125 mm |
| Footspace | 380 mm |
| Deck angle | 82,5 |
| Concave | Yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Neck deck | two-part |
| Dropout shape | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp type | four screws |
| Inner diameter of the sleeve | 35 mm |
| Type of headform according to the board | Integrated |
| Head assembly | threadless |
| Bearings of head assembly | industrially |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork material | aluminium |
| Wheel size | 120 mm |
| The width of the rubber wheels | 24 mm |
| Wheel width | 24 mm |
| Wheel center design | Spoked |
| Wheel material | aluminium |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | SCS |
| Brake type | Flexless (Flex) |
| Brake material | steel |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | silver |
| Designed in | Germany |
| Made in | China |