| Freestyle scooter for | advanced riders |
| Total weight | 4100 g |
| For rider height | 165-185 cm |
| Backsweep | No |
| Height of handlebars | 650 mm |
| The width of the handlebars | 620 mm |
| Height of the handlebars from the ground | 950 mm |
| Material of the handlebars | steel |
| Handlebar outer diameter | 32 mm |
| Internal handlebar diameter | 28 mm |
| The shape of the handlebars | Shape T |
| Length of the board | 500 mm |
| Deck Width | 133 mm |
| Footspace | 350 mm |
| Deck angle | 83 |
| Concave | Yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Neck deck | two-part |
| Dropout shape | Box Cut |
| Clamp type | four screws |
| Inner diameter of the sleeve | 32 mm |
| Type of headform according to the board | Integrated |
| Head assembly | threadless |
| Bearings of head assembly | industrially |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork material | aluminium |
| Wheel size | 110 mm |
| The width of the rubber wheels | 24 mm |
| Wheel width | 24 mm |
| Wheel center design | Spoked |
| Wheel material | aluminium |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | SCS |
| Brake type | Flexless (Flex) |
| Brake material | steel |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | red |
| Designed in | Germany |
| Made in | China |
100% Street = Chilli TNT.
Chilli TNT is a complete street freestyle scooter with an extra wide and flat aluminum plate. It is ideal for street tricks such as sliding down rails, crates, railings or curbs.
The scooter can of course be used both on the street and in the skate park.
The tread plate has a square shape and a width of 13.3 cm. In the back part, it was reinforced with inlay padding for greater stability. The tread plate is made of aluminum alloy 6061, which is characterized by low weight while maintaining the strength and durability of the material. The clear space for the legs (footspace) is 35 x 13.3 cm.
The tall handlebar T-bar is made from 4130 chrome-molybdenum steel. The dimensions of the handlebars themselves are 65 cm in height and 62 cm in width. The total height of the handles from the ground is 95 cm. It is therefore suitable for those who want to have high handlebars.
The handlebars are fitted with 14 cm long rubber grips.
The scooter has two-tone spoked 110 mm wheels with an aluminum core, which perfectly completes the elegant design of the entire scooter. The material of the wheels is polyurethane 88A and they are fitted with ABEC 9 bearings.
The scooter has a one-piece ribbed front fork made of 6061 aluminum.
It is fitted with an SCS compression system.
The four-bolt M8 aluminum sleeve perfectly matches the design of the front fork.
| Freestyle scooter for | advanced riders |
| Total weight | 4100 g |
| For rider height | 165-185 cm |
| Backsweep | No |
| Height of handlebars | 650 mm |
| The width of the handlebars | 620 mm |
| Height of the handlebars from the ground | 950 mm |
| Material of the handlebars | steel |
| Handlebar outer diameter | 32 mm |
| Internal handlebar diameter | 28 mm |
| The shape of the handlebars | Shape T |
| Length of the board | 500 mm |
| Deck Width | 133 mm |
| Footspace | 350 mm |
| Deck angle | 83 |
| Concave | Yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Neck deck | two-part |
| Dropout shape | Box Cut |
| Clamp type | four screws |
| Inner diameter of the sleeve | 32 mm |
| Type of headform according to the board | Integrated |
| Head assembly | threadless |
| Bearings of head assembly | industrially |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork material | aluminium |
| Wheel size | 110 mm |
| The width of the rubber wheels | 24 mm |
| Wheel width | 24 mm |
| Wheel center design | Spoked |
| Wheel material | aluminium |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | SCS |
| Brake type | Flexless (Flex) |
| Brake material | steel |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | red |
| Designed in | Germany |
| Made in | China |