
Hello everyone,
Do you like Mára Rathouský? And do you want his scooter that he rides? He just assembled this beauty for you at Scootshop.cz!
Check out the video:
This is a great setup for the street! It will definitely please demanding riders.
Specifications:

| Freestyle scooter for | advanced riders |
| Weight | 3900 g |
| Maximum rider height: | 185 cm |
| Minimum rider height: | 165 cm |
| Backsweep | No |
| Handlebar height | 675 mm |
| Handlebar width | 600 mm |
| Handlebar height from the ground | 910 mm |
| Handlebar Material | steel |
| Outer Diameter of Handlebars | 35 mm |
| Inner Diameter of Handlebars | 32 mm |
| Shape handlebars | T shape |
| Deck length | 560 mm |
| Deck width | 135 mm |
| Footspace | 400 mm |
| Deck angle | 82,5 |
| Concave | yes |
| Deck Material | aluminum 6061 T6 |
| Deck Neck | one-piece |
| Dropout Shape | Box Cut (square shape) |
| Clamp | two-bolt |
| Inner Diameter of Clamp without SHIM | 35 mm |
| Type of Headset According to boards | Integrated |
| Headset | threadless |
| Headset bearings | industrial |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork Material | aluminum |
| Wheel Size | 110 mm |
| Wheel Rubber Width | 24 mm |
| Wheel Hub Width | 24 mm |
| Wheel Hub Design | Hollow |
| Hub Material wheels | aluminum |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | HIC |
| Brake type | springless (Flex fender) |
| Brake material | steel |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | black |
| Designed in | Czech |
We hope you like the scooter and we look forward to seeing you in the next video.
You can view the scooter HERE.
Don't forget to follow us on YouTube, Instagram, Facebook, and TikTok.
Team Scootshop.cz





