| Freestyle scooter for | advanced riders |
| Total weight | 3995 g |
| For rider height | 135-165 cm |
| Backsweep | Yes |
| Height of handlebars | 670 mm |
| The width of the handlebars | 600 mm |
| Height of the handlebars from the ground | 900 mm |
| Material of the handlebars | steel |
| Handlebar outer diameter | 35 mm |
| Internal handlebar diameter | 32 mm |
| The shape of the handlebars | Shape Y |
| Length of the board | 560 mm |
| Deck Width | 127 mm |
| Footspace | 355 mm |
| Deck angle | 83 |
| Concave | Yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Neck deck | two-part |
| Dropout shape | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp type | two screws |
| Inner diameter of the sleeve | 35 mm |
| Type of headform according to the board | Integrated |
| Head assembly | threadless |
| Bearings of head assembly | industrially |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork material | aluminium |
| Wheel size | 125 mm |
| The width of the rubber wheels | 30 mm |
| Wheel width | 30 mm |
| Wheel center design | Spoked |
| Wheel material | aluminium |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | HIC |
| Brake type | Flexless (Flex) |
| Brake material | cloak |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | silver |
| Designed in | France |
| Made in | China |
How about a proper scooter with a 30mm wide wheel rubber? So Ethic Vulcain is right for you! This freestyle scooter has great, large dimensions and especially 12STD wheels . Why 12STD? 12STD is the axis diameter. The standard diameter of the spindle is 8 mm. for these wheels it is 12mm . The spindle is stronger . These wheels also have larger bearings . They do not use the standard 608, but larger ones. The wheel is then faster and the bearings are not damaged . Thanks to the width of 30 mm , the wheels are more stable and faster.
We recommend it to all demanding, advanced riders.
Main advantages:
Specifications :
| Freestyle scooter for | advanced riders |
| Total weight | 3995 g |
| For rider height | 135-165 cm |
| Backsweep | Yes |
| Height of handlebars | 670 mm |
| The width of the handlebars | 600 mm |
| Height of the handlebars from the ground | 900 mm |
| Material of the handlebars | steel |
| Handlebar outer diameter | 35 mm |
| Internal handlebar diameter | 32 mm |
| The shape of the handlebars | Shape Y |
| Length of the board | 560 mm |
| Deck Width | 127 mm |
| Footspace | 355 mm |
| Deck angle | 83 |
| Concave | Yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Neck deck | two-part |
| Dropout shape | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp type | two screws |
| Inner diameter of the sleeve | 35 mm |
| Type of headform according to the board | Integrated |
| Head assembly | threadless |
| Bearings of head assembly | industrially |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork material | aluminium |
| Wheel size | 125 mm |
| The width of the rubber wheels | 30 mm |
| Wheel width | 30 mm |
| Wheel center design | Spoked |
| Wheel material | aluminium |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | HIC |
| Brake type | Flexless (Flex) |
| Brake material | cloak |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | silver |
| Designed in | France |
| Made in | China |