| Total weight | 260 g |
| C-ring on fork | Built-in (integrated) |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork for | SCS, HIC |
| Fork material | aluminium |
| Length of fork tube | 142 mm |
| Wheel size | 100, 110, 115, 120, 125 mm |
| For the center of the wheel | 24mm, 30mm |
| Fork spindle diameter | 12mm |
| Color | black |
| Designed in | France |
| Made in | China |
Quality forks from the better 7075 aluminum range. This makes the fork much more durable . The fork is for compr . the SCS or HIC system has its top cap, which has a larger thread. As a result, you cannot pull the thread inside the fork. We recommend it to demanding riders. The fork is mainly intended for 12STD wheels with a width of up to 30 mm .
| Total weight | 260 g |
| C-ring on fork | Built-in (integrated) |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork for | SCS, HIC |
| Fork material | aluminium |
| Length of fork tube | 142 mm |
| Wheel size | 100, 110, 115, 120, 125 mm |
| For the center of the wheel | 24mm, 30mm |
| Fork spindle diameter | 12mm |
| Color | black |
| Designed in | France |
| Made in | China |