| Freestyle scooter for | advanced riders |
| Total weight | 3100 g |
| For rider height | 135-165 cm |
| Backsweep | No |
| Height of handlebars | 650 mm |
| The width of the handlebars | 632 mm |
| Height of the handlebars from the ground | 760 mm |
| Material of the handlebars | titanium |
| Handlebar outer diameter | 35 mm |
| Internal handlebar diameter | 32 mm |
| The shape of the handlebars | Shape T |
| Length of the board | 495 mm |
| Deck Width | 127 mm |
| Footspace | 320 mm |
| Deck angle | 82,5 |
| Concave | Yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Neck deck | two-part |
| Dropout shape | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp type | two screws |
| Inner diameter of the sleeve | 35 mm |
| Type of headform according to the board | Integrated |
| Head assembly | threadless |
| Bearings of head assembly | industrially |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork material | aluminium |
| Wheel size | 110 mm |
| The width of the rubber wheels | 24 mm |
| Wheel width | 24 mm |
| Wheel center design | Hollow |
| Wheel material | aluminium |
| Bearings | ABEC 11 |
| Compression system | HIC |
| Brake type | Flexless (Flex) |
| Brake material | cloak |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | silver |
| Designed in | Czech |
| Made in | China |
Kryštof Milfait is the youngest rider in the entire Divine team, but he certainly won't get lost easily. He built this awesome scooter himself, and you can buy it for a great price! The scooter is light, agile, and simply perfect for the skatepark. We recommend it to all demanding riders.
Specifications:
Video of how our team rider assembled the scooter:
| Freestyle scooter for | advanced riders |
| Total weight | 3100 g |
| For rider height | 135-165 cm |
| Backsweep | No |
| Height of handlebars | 650 mm |
| The width of the handlebars | 632 mm |
| Height of the handlebars from the ground | 760 mm |
| Material of the handlebars | titanium |
| Handlebar outer diameter | 35 mm |
| Internal handlebar diameter | 32 mm |
| The shape of the handlebars | Shape T |
| Length of the board | 495 mm |
| Deck Width | 127 mm |
| Footspace | 320 mm |
| Deck angle | 82,5 |
| Concave | Yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Neck deck | two-part |
| Dropout shape | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp type | two screws |
| Inner diameter of the sleeve | 35 mm |
| Type of headform according to the board | Integrated |
| Head assembly | threadless |
| Bearings of head assembly | industrially |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork material | aluminium |
| Wheel size | 110 mm |
| The width of the rubber wheels | 24 mm |
| Wheel width | 24 mm |
| Wheel center design | Hollow |
| Wheel material | aluminium |
| Bearings | ABEC 11 |
| Compression system | HIC |
| Brake type | Flexless (Flex) |
| Brake material | cloak |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | silver |
| Designed in | Czech |
| Made in | China |