| Freestyle scooter for | advanced riders |
| Total weight | 2900 g |
| For rider height | 135-165 cm |
| Backsweep | No |
| Height of handlebars | 700 mm |
| The width of the handlebars | 600 mm |
| Height of the handlebars from the ground | 950 mm |
| Material of the handlebars | titanium |
| Handlebar outer diameter | 35 mm |
| Internal handlebar diameter | 28 mm |
| The shape of the handlebars | Shape Y |
| Length of the board | 490 mm |
| Deck Width | 120 mm |
| Footspace | 370 mm |
| Deck angle | 83 |
| Concave | No |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Neck deck | one-piece |
| Dropout shape | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp type | two screws |
| Inner diameter of the sleeve | 35 mm |
| Type of headform according to the board | Integrated |
| Head assembly | threadless |
| Bearings of head assembly | industrially |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork material | aluminium |
| Wheel size | 110 mm |
| The width of the rubber wheels | 24 mm |
| Wheel width | 24 |
| Wheel center design | Spoked |
| Wheel material | aluminium |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | HIC |
| Brake type | Flexless (Flex) |
| Brake material | cloak |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | black |
| Color | rainbow |
| Designed in | Czech |
| Made in | Czech |
Do you want to have the lightest and most original scooter far and wide? Then this build up is exactly for you! The weight of this scooter is only 2900 grams!The scooter is intended for slightly advanced/more advanced riders with a height of 160-190 cm for the skatepark .The scooter has titanium Union Bend handlebars with dimensions of 700 mm in height and 600 mm in width . We put Ethic Foam grips on the handlebars (without ends), which are made of foam. The sleeve is also from the French brand Ethic and the model is Valkyria . As a compression system, we chose HIC , which is mounted on a Longway Harpia fork . Smooth rotation of the scooter is ensured by the screwless and mainly integrated Scootshop head assembly . The biggest point of the entire scooter is the Union Unique plate with dimensions of 490 mm in length , 120 mm in width and 370 mm in footspace . And for the final we kept our Scootshop 110 mm Spoked wheels with ABEC9 bearings .
Main advantages:
Specifications:
| Freestyle scooter for | advanced riders |
| Total weight | 2900 g |
| For rider height | 135-165 cm |
| Backsweep | No |
| Height of handlebars | 700 mm |
| The width of the handlebars | 600 mm |
| Height of the handlebars from the ground | 950 mm |
| Material of the handlebars | titanium |
| Handlebar outer diameter | 35 mm |
| Internal handlebar diameter | 28 mm |
| The shape of the handlebars | Shape Y |
| Length of the board | 490 mm |
| Deck Width | 120 mm |
| Footspace | 370 mm |
| Deck angle | 83 |
| Concave | No |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Neck deck | one-piece |
| Dropout shape | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp type | two screws |
| Inner diameter of the sleeve | 35 mm |
| Type of headform according to the board | Integrated |
| Head assembly | threadless |
| Bearings of head assembly | industrially |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork material | aluminium |
| Wheel size | 110 mm |
| The width of the rubber wheels | 24 mm |
| Wheel width | 24 |
| Wheel center design | Spoked |
| Wheel material | aluminium |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | HIC |
| Brake type | Flexless (Flex) |
| Brake material | cloak |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | black |
| Color | rainbow |
| Designed in | Czech |
| Made in | Czech |