| Freestyle scooter for | moderately advanced riders |
| Total weight | 3600 g |
| For rider height | 135-165 cm |
| Backsweep | No |
| Height of handlebars | 670 mm |
| The width of the handlebars | 600 mm |
| Height of the handlebars from the ground | 910 mm |
| Material of the handlebars | steel |
| Handlebar outer diameter | 35 mm |
| Internal handlebar diameter | 32 mm |
| The shape of the handlebars | Shape T |
| Length of the board | 520 mm |
| Deck Width | 120 mm |
| Footspace | 355 mm |
| Deck angle | 83 |
| Concave | Yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Neck deck | two-part |
| Dropout shape | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp type | two screws |
| Inner diameter of the sleeve | 35 mm |
| Type of headform according to the board | Integrated |
| Head assembly | threadless |
| Bearings of head assembly | industrially |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork material | aluminium |
| Wheel size | 120 mm |
| The width of the rubber wheels | 26 mm |
| Wheel width | 24 |
| Wheel center design | Spoked |
| Wheel material | aluminium |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | HIC |
| Brake type | Flexless (Flex) |
| Brake material | cloak |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | silver |
| Color | black |
| Designed in | Czech |
| Made in | Czech |
So this build up is something special! This scooter is designed for intermediate/advanced riders for both street and skatepark. � The scooter has high-quality Ethic Tenacity steel handlebars with dimensions 670x600 mm. Vital grips are on the handlebars. HIC was chosen as the compression system because it is considered reliable and robust. The handlebars are tightened by a two-bolt Native Orca clamp. We chose the Oath Shadow as our fork, which fits the Oath Bermuda wheels with a 120mm diameter, 26mm rubber width and 24mm centre width. Smooth running of the scooter is ensured by our Scootshop headset with high quality industrial bearings. On the bottom of the scooter is the icing on the cake: the Triad Psychic Stone plate measuring 520 mm in length, 120 mm in width and 355 mm in footspace.
Main advantages:
Specifications: