| Freestyle scooter for | advanced riders |
| Total weight | 4600 g |
| For rider height | 135-165 cm |
| Backsweep | No |
| Height of handlebars | 710 mm |
| The width of the handlebars | 610 mm |
| Height of the handlebars from the ground | 1100 mm |
| Material of the handlebars | steel |
| Handlebar outer diameter | 35 mm |
| Internal handlebar diameter | 32 mm |
| The shape of the handlebars | Shape T |
| Length of the board | 572 mm |
| Deck Width | 152 mm |
| Footspace | 420 mm |
| Deck angle | 83 |
| Concave | Yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Neck deck | two-part |
| Dropout shape | Box Cut |
| Clamp type | four screws |
| Inner diameter of the sleeve | 35 mm |
| Type of headform according to the board | Integrated |
| Head assembly | threadless |
| Bearings of head assembly | industrially |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork material | aluminium |
| Wheel size | 115 mm |
| The width of the rubber wheels | 30 mm |
| Wheel width | 30 mm |
| Wheel center design | Spoked |
| Wheel material | aluminium |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | SCS |
| Brake type | Flex Fender |
| Brake material | steel |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | black |
| Color | green |
| Designed in | Czech |
| Made in | Czech |
So this build up is something special! This scooter is designed for the roughest riding for advanced riders especially on street. On the scooter are high quality steel UrbanArtt Civic handlebars with dimensions 710x610 mm. Tilt Topo II grips are mounted on the handlebars. SCS was chosen as the compression system because it is considered the most reliable and robust.holding it all together are the North Thirty V2 and SCS North Hammer V2 forks.the scooter is fitted with a Native Cargo Levi Knight board with dimensions 572x152 mm (length x width) and a footspace of 420 mm.the entire scooter was then fitted with 115 mm wheels with 30 mm wide Aztek Architect XL aluminium centres.
Main advantages:
Specifications:
| Freestyle scooter for | advanced riders |
| Total weight | 4600 g |
| For rider height | 135-165 cm |
| Backsweep | No |
| Height of handlebars | 710 mm |
| The width of the handlebars | 610 mm |
| Height of the handlebars from the ground | 1100 mm |
| Material of the handlebars | steel |
| Handlebar outer diameter | 35 mm |
| Internal handlebar diameter | 32 mm |
| The shape of the handlebars | Shape T |
| Length of the board | 572 mm |
| Deck Width | 152 mm |
| Footspace | 420 mm |
| Deck angle | 83 |
| Concave | Yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Neck deck | two-part |
| Dropout shape | Box Cut |
| Clamp type | four screws |
| Inner diameter of the sleeve | 35 mm |
| Type of headform according to the board | Integrated |
| Head assembly | threadless |
| Bearings of head assembly | industrially |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork material | aluminium |
| Wheel size | 115 mm |
| The width of the rubber wheels | 30 mm |
| Wheel width | 30 mm |
| Wheel center design | Spoked |
| Wheel material | aluminium |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | SCS |
| Brake type | Flex Fender |
| Brake material | steel |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | black |
| Color | green |
| Designed in | Czech |
| Made in | Czech |