| Freestyle scooter for | beginners |
| Total weight | 3500 g |
| For rider height | 110-145 cm |
| Backsweep | No |
| Height of handlebars | 580 mm |
| The width of the handlebars | 490 mm |
| Height of the handlebars from the ground | 825 mm |
| Material of the handlebars | steel |
| Handlebar outer diameter | 32 mm |
| Internal handlebar diameter | 28 mm |
| The shape of the handlebars | Shape T |
| Length of the board | 483 mm |
| Deck Width | 127 mm |
| Footspace | 340 mm |
| Deck angle | 82,5 |
| Concave | Yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Neck deck | two-part |
| Dropout shape | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp type | two screws |
| Inner diameter of the sleeve | 32 mm |
| Type of headform according to the board | Integrated |
| Head assembly | threadless |
| Bearings of head assembly | industrially |
| Fork type | threadless, two-part |
| Fork material | steel |
| Wheel size | 110 mm |
| The width of the rubber wheels | 24 mm |
| Wheel width | 24 mm |
| Wheel center design | Hollow |
| Wheel material | cloak |
| Bearings | ABEC 7 |
| Compression system | IHC |
| Brake type | Flexless (Flex) |
| Brake material | cloak |
| Load capacity | 80 kg |
| Color | modrá |
| Designed in | England |
| Made in | China |
The stylish freestyle scooter Invert Supreme Journey 1+ is designed for young enthusiasts who want to ride in the skatepark and around the city. Combines lower weight, durable construction, and attractive design.
Main advantages:
Technical Specification:
Why customers love it:
View post on Instagram
| Freestyle scooter for | beginners |
| Total weight | 3500 g |
| For rider height | 110-145 cm |
| Backsweep | No |
| Height of handlebars | 580 mm |
| The width of the handlebars | 490 mm |
| Height of the handlebars from the ground | 825 mm |
| Material of the handlebars | steel |
| Handlebar outer diameter | 32 mm |
| Internal handlebar diameter | 28 mm |
| The shape of the handlebars | Shape T |
| Length of the board | 483 mm |
| Deck Width | 127 mm |
| Footspace | 340 mm |
| Deck angle | 82,5 |
| Concave | Yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Neck deck | two-part |
| Dropout shape | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp type | two screws |
| Inner diameter of the sleeve | 32 mm |
| Type of headform according to the board | Integrated |
| Head assembly | threadless |
| Bearings of head assembly | industrially |
| Fork type | threadless, two-part |
| Fork material | steel |
| Wheel size | 110 mm |
| The width of the rubber wheels | 24 mm |
| Wheel width | 24 mm |
| Wheel center design | Hollow |
| Wheel material | cloak |
| Bearings | ABEC 7 |
| Compression system | IHC |
| Brake type | Flexless (Flex) |
| Brake material | cloak |
| Load capacity | 80 kg |
| Color | modrá |
| Designed in | England |
| Made in | China |