| Freestyle scooter for | advanced riders |
| Total weight | 3840 g |
| Total weight | 3840 g |
| For rider height | 165-185 cm |
| Backsweep | No |
| Height of handlebars | 670 mm |
| The width of the handlebars | 580 mm |
| Height of the handlebars from the ground | 950 mm |
| Height of the handlebars from the ground | 950 mm |
| Material of the handlebars | steel |
| Handlebar outer diameter | 35 mm |
| Internal handlebar diameter | 32 mm |
| The shape of the handlebars | Shape Y |
| Length of the board | 520 mm |
| Deck Width | 153 mm |
| Footspace | 400 mm |
| Footspace | 400 mm |
| Deck angle | 83 |
| Concave | Yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Neck deck | two-part |
| Dropout shape | Box Cut |
| Clamp type | two screws |
| Inner diameter of the sleeve | 35 mm |
| Type of headform according to the board | unintegrated |
| Head assembly | threadless |
| Bearings of head assembly | industrially |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork material | aluminium |
| Wheel size | 110 mm |
| The width of the rubber wheels | 24 mm |
| The width of the rubber wheels | 24 mm |
| Wheel width | 24 mm |
| Wheel center design | Hollow |
| Wheel material | aluminium |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | HIC |
| Brake type | Flexless (Flex) |
| Brake material | cloak |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | black |
| Designed in | Latvia |
| Made in | China |
This unique build-up is designed for intermediate to advanced riders who love street/park environments. The total weight of this scooter is an impressive 4300 grams, which is an amazing parameter for its size and the material used. On this scooter, we find a Divine Street deck with dimensions of 520 x 153 mm (length x width) and a footspace of 400mm. We chose the Union Uniq Bend Oversized handlebars, made from strong material, with dimensions of 670x580mm. The handlebars are fitted with Fiction Troop grips in black. The entire assembly is connected using the HIC compression system, which securely holds all components in place.HIC is connected with the Divine fork, which ensures reliability and strength with every impact. The headset includes reliable Divine bearings, which ensure smooth spinning for all tricks. Regarding the wheels, the scooter is equipped with 110mm Union Turbomatic V2 with aluminum cores in a combination of black and purple colors. The entire setup is completed with the stylish and sturdy Triad Conspiracy clamp.
Main advantages:
Specifications:
| Freestyle scooter for | advanced riders |
| Total weight | 3840 g |
| Total weight | 3840 g |
| For rider height | 165-185 cm |
| Backsweep | No |
| Height of handlebars | 670 mm |
| The width of the handlebars | 580 mm |
| Height of the handlebars from the ground | 950 mm |
| Height of the handlebars from the ground | 950 mm |
| Material of the handlebars | steel |
| Handlebar outer diameter | 35 mm |
| Internal handlebar diameter | 32 mm |
| The shape of the handlebars | Shape Y |
| Length of the board | 520 mm |
| Deck Width | 153 mm |
| Footspace | 400 mm |
| Footspace | 400 mm |
| Deck angle | 83 |
| Concave | Yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Neck deck | two-part |
| Dropout shape | Box Cut |
| Clamp type | two screws |
| Inner diameter of the sleeve | 35 mm |
| Type of headform according to the board | unintegrated |
| Head assembly | threadless |
| Bearings of head assembly | industrially |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork material | aluminium |
| Wheel size | 110 mm |
| The width of the rubber wheels | 24 mm |
| The width of the rubber wheels | 24 mm |
| Wheel width | 24 mm |
| Wheel center design | Hollow |
| Wheel material | aluminium |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | HIC |
| Brake type | Flexless (Flex) |
| Brake material | cloak |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | black |
| Designed in | Latvia |
| Made in | China |