| Freestyle scooter for | advanced riders |
| Total weight | 4150 g |
| For rider height | over 180 cm |
| Backsweep | No |
| Height of handlebars | 650 mm |
| The width of the handlebars | 600 mm |
| Height of the handlebars from the ground | 925 mm |
| Material of the handlebars | steel |
| Handlebar outer diameter | 32 mm |
| Internal handlebar diameter | 28 mm |
| The shape of the handlebars | Shape T |
| Length of the board | 580 mm |
| Deck Width | 140 mm |
| Footspace | 405 mm |
| Deck angle | 83,5 |
| Concave | Yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Neck deck | two-part |
| Dropout shape | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp type | four screws |
| Inner diameter of the sleeve | 32 mm |
| Type of headform according to the board | Integrated |
| Head assembly | threadless |
| Bearings of head assembly | industrially |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork material | aluminium |
| Wheel size | 110 mm |
| The width of the rubber wheels | 24 mm |
| Wheel width | 24 mm |
| Wheel center design | Spoked |
| Wheel material | aluminium |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | SCS |
| Brake type | Flexless (Flex) |
| Brake material | cloak |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | black |
| Designed in | Canada |
| Made in | China |
This scooter is designed for intermediate to advanced riders who want to ride on rails in the park. Thanks to the components used, this build is focused on performance and durability. The foundation of this setup is the Ehic Vulcain 580 deck, which offers ideal dimensions for various types of tricks – with a length of 580 mm and a width of 140 mm, it provides ample space and stability. Handlebars are the legendary Blunt Thermal, 650 mm high and 580 mm wide, designed for precise control and maximum strength. Comfort during the ride is ensured by the soft and durable Aztek grips in red color. The scooter is held together by the Prey SCS compression system, which ensures great strength and easy maintenance. The Divine fork in silver color is not only stylish but also lightweight and compatible with a wide range of wheels. The entire setup is complemented by the Scootshop headset, which ensures smooth and reliable spinning of all kinds of tricks.For maximum speed and smooth ride, the Chilli Reaper wheels in red are equipped, featuring aluminum cores and ABEC9 bearings.
| Freestyle scooter for | advanced riders |
| Total weight | 4150 g |
| For rider height | over 180 cm |
| Backsweep | No |
| Height of handlebars | 650 mm |
| The width of the handlebars | 600 mm |
| Height of the handlebars from the ground | 925 mm |
| Material of the handlebars | steel |
| Handlebar outer diameter | 32 mm |
| Internal handlebar diameter | 28 mm |
| The shape of the handlebars | Shape T |
| Length of the board | 580 mm |
| Deck Width | 140 mm |
| Footspace | 405 mm |
| Deck angle | 83,5 |
| Concave | Yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Neck deck | two-part |
| Dropout shape | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp type | four screws |
| Inner diameter of the sleeve | 32 mm |
| Type of headform according to the board | Integrated |
| Head assembly | threadless |
| Bearings of head assembly | industrially |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork material | aluminium |
| Wheel size | 110 mm |
| The width of the rubber wheels | 24 mm |
| Wheel width | 24 mm |
| Wheel center design | Spoked |
| Wheel material | aluminium |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | SCS |
| Brake type | Flexless (Flex) |
| Brake material | cloak |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | black |
| Designed in | Canada |
| Made in | China |