| Total weight | 230 g |
| C-ring on fork | Built-in (integrated) |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork for | SCS, HIC |
| Fork material | aluminium |
| Length of fork tube | 145 mm |
| Wheel size | 100, 110, 115, 120, 125 mm |
| For the center of the wheel | 24mm, 30mm |
| Fork spindle diameter | 8mm and 12mm |
| Color | black |
| Designed in | USA |
| Made in | China |
Fuzion is a Californian brand famous for its originality and sophisticated design. Not only do they stand out with their quality parts that are designed right here in sunny California but they have complete scooters that are worth the sin. The weight of the fork is only 230 grams, which is an ideal parameter for the skatepark. The fork is threadless and is a one-piece aluminum one-piece. The fork is designed for SCS/HIC compression system. The package includes a Paradox fork including axles and spacers for 8STD and 12STD with both 24 and 30 mm width!
Specifications: