| Freestyle scooter for | beginners |
| Total weight | 3400 g |
| For rider height | 155-175 cm |
| Backsweep | No |
| Height of handlebars | 600 mm |
| The width of the handlebars | 540 mm |
| Height of the handlebars from the ground | 830 mm |
| Material of the handlebars | steel |
| Handlebar outer diameter | 35 mm |
| Internal handlebar diameter | 32 mm |
| The shape of the handlebars | Shape T |
| Length of the board | 500 mm |
| Deck Width | 110 mm |
| Footspace | 345 mm |
| Deck angle | 82,5 |
| Concave | Yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Neck deck | two-part |
| Dropout shape | Box Cut |
| Dropout shape | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp type | four screws |
| Inner diameter of the sleeve | 32 mm |
| Type of headform according to the board | unintegrated |
| Head assembly | threadless |
| Bearings of head assembly | ball, encapsulated |
| Fork type | threadless, two-part |
| Fork material | steel |
| Wheel size | 100 mm |
| The width of the rubber wheels | 26 mm |
| Wheel width | 26 mm |
| Wheel center design | Spoked |
| Wheel material | aluminium |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | HIC |
| Brake type | Flexless (Flex) |
| Brake material | steel |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | zelená |
| Designed in | France |
| Made in | China |
| Minimum rider height: | 135 cm |
| Maximum rider height: | 165 cm |
The new generation of Bandit Freestyle scooters with improved performance, 54 cm wide handlebars and an extended 11 cm foot step. Headband with high compression technology HIC is the most solid for jumps and tricks. ABEC 9 bearings for a very smooth ride.
PROPERTIES:
6061 reinforced aluminum plate
step size 34,5 x 11cm
grip tape with graphics on tread
solid handlebar of enriched steel CR-MO 4130
handlebar dimensions: 54 cm (w) x 60 cm (h)
handlebar height: 83 cm
step height from ground: 6 cm
frame height from ground: 4.5 cm
grips made of durable and soft material - ODI style
steel fork
4-point clamp
headset with HIC technology
wheels 100 mm x 24 mm, 88A, PU high rebound, with aluminum cores
ABEC 9 bearings
Powerful rear wheel brake
weight 3,4 kg
recommended age 8+
max load 100kg
| Freestyle scooter for | beginners |
| Total weight | 3400 g |
| For rider height | 155-175 cm |
| Backsweep | No |
| Height of handlebars | 600 mm |
| The width of the handlebars | 540 mm |
| Height of the handlebars from the ground | 830 mm |
| Material of the handlebars | steel |
| Handlebar outer diameter | 35 mm |
| Internal handlebar diameter | 32 mm |
| The shape of the handlebars | Shape T |
| Length of the board | 500 mm |
| Deck Width | 110 mm |
| Footspace | 345 mm |
| Deck angle | 82,5 |
| Concave | Yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Neck deck | two-part |
| Dropout shape | Box Cut |
| Dropout shape | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp type | four screws |
| Inner diameter of the sleeve | 32 mm |
| Type of headform according to the board | unintegrated |
| Head assembly | threadless |
| Bearings of head assembly | ball, encapsulated |
| Fork type | threadless, two-part |
| Fork material | steel |
| Wheel size | 100 mm |
| The width of the rubber wheels | 26 mm |
| Wheel width | 26 mm |
| Wheel center design | Spoked |
| Wheel material | aluminium |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | HIC |
| Brake type | Flexless (Flex) |
| Brake material | steel |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | zelená |
| Designed in | France |
| Made in | China |
| Minimum rider height: | 135 cm |
| Maximum rider height: | 165 cm |