| Freestyle scooter for | beginners |
| Total weight | 3400 g |
| For rider height | 155-175 cm |
| Backsweep | No |
| Height of handlebars | 600 mm |
| The width of the handlebars | 540 mm |
| Height of the handlebars from the ground | 830 mm |
| Material of the handlebars | steel |
| Handlebar outer diameter | 35 mm |
| Internal handlebar diameter | 32 mm |
| The shape of the handlebars | Shape T |
| Length of the board | 508 mm |
| Deck Width | 119 mm |
| Footspace | 350 mm |
| Deck angle | 82,5 |
| Concave | No |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Neck deck | two-part |
| Dropout shape | Box Cut |
| Dropout shape | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp type | four screws |
| Inner diameter of the sleeve | 35 mm |
| Type of headform according to the board | unintegrated |
| Head assembly | threadless |
| Bearings of head assembly | ball |
| Fork type | threadless, two-part |
| Fork material | steel |
| Wheel size | 100 mm |
| The width of the rubber wheels | 26 mm |
| Wheel width | 26 mm |
| Wheel center design | Spoked |
| Wheel material | aluminium |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | HIC |
| Brake type | Flexless (Flex) |
| Brake material | steel |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | orange |
| Designed in | France |
| Made in | China |
| Minimum rider height: | 135 cm |
| Maximum rider height: | 165 cm |
Excellent, cheap scooter for children under 14 years. Suitable for beginners .
| Freestyle scooter for | beginners |
| Total weight | 3400 g |
| For rider height | 155-175 cm |
| Backsweep | No |
| Height of handlebars | 600 mm |
| The width of the handlebars | 540 mm |
| Height of the handlebars from the ground | 830 mm |
| Material of the handlebars | steel |
| Handlebar outer diameter | 35 mm |
| Internal handlebar diameter | 32 mm |
| The shape of the handlebars | Shape T |
| Length of the board | 508 mm |
| Deck Width | 119 mm |
| Footspace | 350 mm |
| Deck angle | 82,5 |
| Concave | No |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Neck deck | two-part |
| Dropout shape | Box Cut |
| Dropout shape | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp type | four screws |
| Inner diameter of the sleeve | 35 mm |
| Type of headform according to the board | unintegrated |
| Head assembly | threadless |
| Bearings of head assembly | ball |
| Fork type | threadless, two-part |
| Fork material | steel |
| Wheel size | 100 mm |
| The width of the rubber wheels | 26 mm |
| Wheel width | 26 mm |
| Wheel center design | Spoked |
| Wheel material | aluminium |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | HIC |
| Brake type | Flexless (Flex) |
| Brake material | steel |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | orange |
| Designed in | France |
| Made in | China |
| Minimum rider height: | 135 cm |
| Maximum rider height: | 165 cm |