| Freestyle scooter for | beginners |
| Total weight | 3800 g |
| For rider height | 135-165 cm |
| Backsweep | No |
| Height of handlebars | 570 mm |
| The width of the handlebars | 540 mm |
| Height of the handlebars from the ground | 860 mm |
| Material of the handlebars | steel |
| Handlebar outer diameter | 32 mm |
| Internal handlebar diameter | 28 mm |
| The shape of the handlebars | Shape Y |
| Length of the board | 480 mm |
| Deck Width | 105 mm |
| Footspace | 340 mm |
| Deck angle | 82,5 |
| Concave | No |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Neck deck | two-part |
| Dropout shape | Box Cut |
| Dropout shape | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp type | two screws |
| Inner diameter of the sleeve | 32 mm |
| Type of headform according to the board | unintegrated |
| Head assembly | threaded |
| Bearings of head assembly | ball |
| Fork type | threaded, two-part |
| Fork material | steel |
| Wheel size | 110 mm |
| The width of the rubber wheels | 26 mm |
| Wheel width | 26 mm |
| Wheel center design | Spoked |
| Wheel material | aluminium |
| Bearings | ABEC 7 |
| Compression system | threaded headset |
| Brake type | Flexless (Flex) |
| Brake material | steel |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | black |
| Designed in | France |
| Made in | China |
| Minimum rider height: | 130 cm |
| Maximum rider height: | 160 cm |
Freestyle scooter Destroyer with durable NECO headset and fast 110 mm wheels will draw attention to its stunning design and powerful parameters.
PROPERTIES:
6061 reinforced aluminum plate
step size 34.5 x 11 cm
step height from ground (bottom) 4 cm
step height from ground (top) 7cm
solid handlebar of 6061 alloy
handlebar width: 54 cm
handlebar height: 86 cm
grips from durable TPR (12.5 cm)
steel fork
3-point clamp
headset NECO
castors 110 mm, 88A, PU medium rebound, with aluminum cores
ABEC 7 bearings
Powerful rear wheel brake
recommended age 8+
weight 3,8kg
max load 100kg
| Freestyle scooter for | beginners |
| Total weight | 3800 g |
| For rider height | 135-165 cm |
| Backsweep | No |
| Height of handlebars | 570 mm |
| The width of the handlebars | 540 mm |
| Height of the handlebars from the ground | 860 mm |
| Material of the handlebars | steel |
| Handlebar outer diameter | 32 mm |
| Internal handlebar diameter | 28 mm |
| The shape of the handlebars | Shape Y |
| Length of the board | 480 mm |
| Deck Width | 105 mm |
| Footspace | 340 mm |
| Deck angle | 82,5 |
| Concave | No |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Neck deck | two-part |
| Dropout shape | Box Cut |
| Dropout shape | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp type | two screws |
| Inner diameter of the sleeve | 32 mm |
| Type of headform according to the board | unintegrated |
| Head assembly | threaded |
| Bearings of head assembly | ball |
| Fork type | threaded, two-part |
| Fork material | steel |
| Wheel size | 110 mm |
| The width of the rubber wheels | 26 mm |
| Wheel width | 26 mm |
| Wheel center design | Spoked |
| Wheel material | aluminium |
| Bearings | ABEC 7 |
| Compression system | threaded headset |
| Brake type | Flexless (Flex) |
| Brake material | steel |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | black |
| Designed in | France |
| Made in | China |
| Minimum rider height: | 130 cm |
| Maximum rider height: | 160 cm |