| Total weight | 3000 g |
| Hardness of the wheel | 83A |
| Color | black |
| Length | 914 mm |
| Total width | 216 mm |
| Material | maple |
| Number of layers of the board | 8 |
| Wheel size | 65 mm |
| Hardness of bushings | 92 |
| Wheelbase | 584 mm |
| Concave | Yes |
| Bearings | ABEC 9 |
| Flexibility of the board | medium elastic |
| Load capacity | 100 kg |
Street Surfing Kicktail "36" Longboards are ideal for city streets for easy and fast operation. The board is highly durable, made of 8 layers of maple. The spacious shape of the board allows for a safe and exciting ride.
Aluminum trucks are mounted on supports (risers), which reduce vibration, promote stability, and brings surfing. For every road surfer, he is a great weapon for urban traffic and for slalom between pedestrians.
| Total weight | 3000 g |
| Hardness of the wheel | 83A |
| Color | black |
| Length | 914 mm |
| Total width | 216 mm |
| Material | maple |
| Number of layers of the board | 8 |
| Wheel size | 65 mm |
| Hardness of bushings | 92 |
| Wheelbase | 584 mm |
| Concave | Yes |
| Bearings | ABEC 9 |
| Flexibility of the board | medium elastic |
| Load capacity | 100 kg |