
Hello everyone,
We have news that we have stocked for you this week, so let's take a look at them together!
News on our website for this week:
Excellent scooter for older beginners up to 170cm. The scooter has great, solid handlebars in the shape of a T. Excellent wheels with a aluminum, spoked center in size 110mm. Rideoo Air is a great choice for riding in the skatepark.
Main advantages:
Specifications:

| Freestyle scooter for | older beginners |
| Weight | 3800 g |
| Maximum rider height: | 160 cm |
| Minimum rider height: | 135 cm |
| Backsweep | No |
| Handlebar height | 580 mm |
| Handlebar width | 590 mm |
| Handlebar height from the ground | 820 mm |
| Handlebar Material | steel |
| Outer Diameter of Handlebars | 32 mm |
| Inner Diameter of Handlebars | 28 mm |
| Shape handlebars | T shape |
| Deck length | 500 mm |
| Deck width | 108 mm |
| Footspace | 350 mm |
| Deck angle | 82,5 |
| Concave | yes |
| Board Material | aluminum 6061 T6 |
| Board Neck | two-piece (welded) |
| Dropout Shape | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp | four-bolt |
| Inner diameter of the clamp without SHIM | 32 mm |
| Type of headset according to boards | Integrated |
| Headset | threadless |
| Headset bearings | industrial |
| Fork type | threadless, two-piece |
| Fork Material | steel |
| Wheel Size | 110 mm |
| Wheel Rubber Width | 24 mm |
| Wheel Hub Width | 24 mm |
| Wheel Hub Design | Spoked |
| Hub Material wheels | aluminum |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | IHC |
| Brake type | springless (Flex fender) |
| Brake material | steel |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | red |
| Designed in | Latvia |
| Made in | China |
The complete offer of Rideoo Air scooters can be found HERE.
High-quality knee pads from the Latvian brand Boom designed for advanced riders and professionals for the skatepark.
The protectors initially appear quite bulky, thanks to the padding that wraps around the entire knee and prevents unwanted impacts from the side. Thanks to the thick layer of foam, the protectors are soft, comfortable, and most importantly, they can perfectly absorb even the biggest impacts.The top of the protector or sliding surface on the protectors is in the form of hardened plastic, which is replaceable. The protectors feature 2 straps that prevent the protectors from slipping during a fall.

Size chart:
Don't forget to check out our complete range of Boom Shockproof knee pads.
Wheels from the Stage 1 series look really great.The center of the wheels is made of high-quality aluminum and features a spoked center.Hardness of the wheels is 88A. The wheels are equipped with ABEC-9 bearings.Width of the wheels, both at the center and the rubber, is 30 mm.
Price for 2 wheels (1 package = 2 wheels)

| Weight | 230 g |
| Wheel size | 120 mm |
| Wheel hub material | aluminum |
| Rubber shape | flat |
| Hub design Wheels | Spoked |
| Bearings | Unspecified |
| Wheel Hardness | 88 |
| Wheel Hub Width | 30 mm |
| Wheel Rubber Width | 30 mm |
| For Diameter axles | 8mm |
| Number of pieces in package | 2pcs |
| Wheel rubber color | black |
| Wheel hub color | black |
| Designed in | USA |
| Manufactured in | China |
Find the complete offer of Tilt Stage 1 wheels HERE.
This eraser will fit into any school pencil case.
Diameter of the rubber is 50 mm.
187 Killer Pads Knee and Elbow Pads
Set of protectors for elbows and knees from the skateboard brand 187 Killer Pads. The protectors are well-padded and can absorb a lot of impacts. In the package, you will find 2 knee pads and 2 elbow pads. The protectors are designed for all freestyle sports in the skatepark and much more.

| Color | black |
| Color | Black |
| Size | S/M ADULT |
Excellent wheels MADE IN CZECH. Thanks to the precise manufacturing process, the wheels are unique. The rubber, which "matures" after casting, takes about 2 hours for normal wheels.The rubber and vinyl are left to mature for more than 10 hours. Thanks to this, the rubber is much higher quality, the color does not fade, and the rubber adheres better to the aluminum core of the wheel. Vinyl uses its own blend of polyurethane without mercury. The rubber then has a longer lifespan. The mixture was developed over 2-3 years to perfection.
The center of the wheel is made from higher quality aluminum 7075 T6, which is machined by CNC machines. This results in a smaller tolerance for deviation. E.g. The groove for the bearings is tighter and the bearing is better fitted. Thanks to this, the lifespan of the bearings and wheels is longer than that of competing wheels.
The bearings are of Czech production and are supplied with pre-installed bearing spacers custom-made. Thanks to this, the tolerance is 1 mm smaller.Better bearings fit and won't get damaged.
The wheel size is standard, which is 110 mm with a hub and rubber width of 24 mm.
Wheels are sold in pairs.These wheels were tested by leading world riders.
We recommend to all demanding riders who want high-quality Czech wheels with long durability.Main advantages:
Specifications:

| Weight | 210 g |
| Wheel size | 110 mm |
| Wheel hub material | aluminum |
| Rubber shape | flat |
| Hub design Wheels | Spoked |
| Bearings | Unspecified |
| Wheel Hardness | 85 |
| Wheel Hub Width | 24 mm |
| Wheel Rubber Width | 24 mm |
| For Diameter axles | 8mm |
| Number of pieces in package | 2pcs |
| Wheel rubber color | blue |
| Wheel hub color | black |
| Designed in | USA |
| Manufactured in | China |
Don't forget to check out our complete range of 110 mm Vinyl wheels.
We hope you like our news and will have something to choose from again!
Look forward to the next week and with it another batch of news on scootshop.cz!
Don't forget to follow us on Youtube, Facebook, Instagram, and now also TikTok, so you don't miss any news.
Team Scootshop.cz





