
Hello everyone,
We have news that we have stocked for you this week, so let's take a look at them together!
News on our website for this week:
The Cortex Conform helmet is one of the lightest and best-fitting helmets on the market. With each helmet, you will receive 4 sets that ensure greater comfort and, most importantly, better protection. This helmet fits any head!
Sizes:

| Size | 54-58 cm |
| Color | turquoise |
| Designed in | Australia |
| Made in | China |
The complete offer of Cortex helmets can be found HERE.
Light, sturdy board. The advantage of this board is the material. It is made from the 7000 series aluminum. So the board is more durable. We recommend it to all more demanding park riders.
With the board, you receive a griptape for free as a gift!

| Weight | 1450 g |
| Deck Length | 495 mm |
| Deck Width | 120 mm |
| Footspace | 330 mm |
| Dropout Shape | Peg Cut (standard shape) |
| Wheel Size | 100, 110, 115, 120 mm |
| For wheel hub | 24mm, 28mm, 30mm |
| Concave | yes |
| Board Material | aluminum 6061 T6 |
| Type of headset according to the board | Integrated |
| Deck Angle | 83 |
| Height of the deck neck tube | 105 mm |
| Deck Neck | two-piece (welded) |
| Material brakes | plastic |
| Type of brake | springless (Flex fender) |
| Fork axle diameter | 8mm |
| Color | rainbow |
| Designed in | England |
| Made in | China |
Don't forget to check out our complete range of Triad Psychic decks.
The Butter deck from the brand Urban Artt surprised with its simple yet perfect appearance. During the production of the board, attention was paid to strength, which is why all the welds are done perfectly. The board is manufactured in dimensions 23" x 5.5"/140 x 585mm, which is great for both street and skatepark.Weight of the board is only 1.99kg.Angle of the neck of the board is 83°. The board can accommodate wheels with a maximum size of 125 x 30 mm. In the package, you will receive both a plastic flex fender brake and a mini fender, it's up to you to choose which one to use.With the board, you will receive a GRIPTAPE FOR FREE.
Specifications:

| Weight | 1990 g |
| Deck Length | 585 mm |
| Deck Width | 140 mm |
| Footspace | 445 mm |
| Dropout Shape | Box Cut (square shape) |
| Wheel Size | 100, 110, 115, 120, 125 mm |
| For wheel center | 24mm, 30mm |
| Concave | yes |
| Board Material | aluminum 6061 T6 |
| Type of headset according to the board | Integrated |
| Deck Angle | 83 |
| Height of the deck neck tube | 105 mm |
| Deck Neck | two-piece (welded) |
| Material brakes | steel |
| Brake type | springless (Flex fender) |
| Fork axle diameter | 8mm and 12mm |
| Color | blue |
| Designed in | England |
| Made in | China |
Find the complete offer of Urban Artt Butter decks HERE.
Fork Urban Artt Anvil weighs a beautiful 380 grams. It is made for the SCS/HIC compression system.Material of the fork is high-quality aluminum 6061 with a strength grade of T6. The fork can accommodate wheels with maximum dimensions of 120 x 30 mm. In the package, you will find a fork, axle, shim, and a top cap that screws directly into the fork.
Specifications:

| Weight | 380 g |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork for | SCS, HIC |
| Fork Material | aluminum |
| Fork Tube Length | 152 mm |
| Wheel Size | 100, 110, 115, 120, 125 mm |
| For wheel center | 30mm |
| Fork axle diameter | 8mm |
| Color | black |
| Designed in | England |
| Made in | China |
Don't forget to check out our complete range of Urban Artt Antvil forks.
Solid, lightweight SCS! In the package, you will receive a SHIM. Thanks to it, you can install all types of handlebars. M8 bolts ensure even greater strength. (the screw will not just strip).

| Weight | 185 g |
| Total length | 84 mm |
| Inner diameter SCS | 32 and 35 mm |
| Clamp | four-screw |
| Shim | Yes |
| Compression screw length | 32 mm |
| Compression size screw: | M8 |
| Color | black |
| Designed in | England |
| Manufactured in | China |
Find the complete offer of Urban Artt Civic SCS HERE.
Socket for demanding users! The clamp has M8 screws that ensure the strength of the entire clamp. Excellent design.

| Weight | 95 g |
| Total length | 40 mm |
| Shim | Yes |
| Inner diameter of the clamp | 32 and 35mm |
| Inner diameter of the clamp without SHIM | 35 mm |
| Bolt size | M8 |
| Clamp | two screw |
| Material | aluminum |
| Color | silver |
| Designed in | England |
| Made in | China |
Find the complete offer of Urban Artt Civic clamps HERE.
Excellent, strong handlebars made of high-quality steel 4130. Suitable for street mastery. For SCS with HIC tube (with outer/inner diameter 35/32mm). The advantage is that the center of the handlebars is reinforced. Thanks to this, they will last longer and won't bend easily.

| Weight | 1050 g |
| Handlebar Height | 710 mm |
| Handlebar Width | 610 mm |
| Backsweep | No |
| Material handlebars | steel |
| Notch | No |
| Bar Adapter | No |
| Outer diameter of handlebars | 35 mm |
| Inner diameter of handlebars | 32 mm |
| Handlebars for compression | SCS |
| Handlebar shape | T-shape |
| Color | black |
| Designed v | Canada |
| Manufactured in | China |
Check out our complete offer of Urban Artt Civic handlebars.
We call that real SCS! Perfect curves! Super strong, lightweight SCS! In the package, you will receive a SHIM. Thanks to it, you can install all types of handlebars. M8 bolts ensure even greater strength. (the screw will not just strip).

| Weight | 192 g |
| Total length | 91 mm |
| Inner diameter SCS | 32 and 35 mm |
| Clamp | four-screw |
| Shim | Yes |
| Compression screw length | 40 mm |
| Compression size screw: | M8 |
| Color | black |
| Designed in | England |
| Made in | China |
Find the complete offer of Oath Carcass SCS HERE.
Excellent wheels from the well-known brand Urban Artt. The wheels are made of better type C polyurethane.Thanks to this, the wheels have better grip and higher speed. Thanks to the Hollow core or hollow center, the wheels are lighter. Civic has introduced a new lightweight wheel hub with a minimalist design.
Price for 2 wheels (1 package = 2 wheels)

| Weight | 288 g |
| Wheel size | 115 mm |
| Wheel hub material | aluminum |
| Rubber shape | flat |
| Hub design wheels | Hollow |
| Bearings | ABEC 9 |
| Wheel hardness | 88 |
| Wheel hub width | 24 mm |
| Wheel rubber width | 30 mm |
| Number of pieces in packaging | 2pcs |
| Color | yellow |
| Designed in | England |
| Made in | China |
Don't forget to check out our complete range of Urban Artt 115 mm wheels.
Excellent wheels from the well-known brand Urban Artt. The wheels are made of better type C polyurethane.Thanks to this, the wheels have better grip and higher speed. Thanks to the Hollow core or hollow center, the wheels are lighter. Civic has introduced a new lightweight wheel hub with a minimalist design. A size of 125 mm with a tire width of 30 mm makes the wheel faster and more stable.
The greatest advantage of these wheels is not the 30 mm tire width, but that you can use the wheel for both 12STD and 8STD axles.
In the package, you will find a conversion shim 12-8mm. Thanks to this insert, you can also use smaller bearings for 8STD (classic bearings).Price for 2 wheels (1 package = 2 wheels)

| Weight | 330 g |
| Wheel size | 125 mm |
| Wheel hub material | aluminum |
| Rubber shape | flat |
| Hub design wheels | Hollow |
| Bearings | ABEC 9 |
| Wheel hardness | 88 |
| Wheel hub width | 24 mm |
| Wheel rubber width | 30 mm |
| Number of pieces in packaging | 2pcs |
| Color | silver |
| Designed in | England |
| Made in | China |
Find the complete offer of Urban Artt 125 mm wheels HERE.
New model of wheels from the brand Oath is now available in Czech Republic. The Binary model immediately stands out from normal wheels with its design.The wheels are manufactured with a diameter of 115 mm and a width of 30 mm.Weight of one wheel is 290 grams. The wheels are equipped with ABEC9 bearings and the hardness of the rubber is 88A.IN THE PACKAGE YOU WILL FIND 2 WHEELS!
Specifications:

| Weight | 290 g |
| Wheel size | 115 mm |
| Wheel hub material | aluminum |
| Rubber shape | flat |
| Hub design wheels | Hollow |
| Bearings | ABEC 9 |
| Wheel hardness | 88 |
| Wheel hub width | 30 mm |
| Wheel rubber width | 30 mm |
| Number of pieces in packaging | 2pcs |
| Color | red |
| Designed in | England |
| Made in | China |
Don't forget to check out our complete range of Oath Binary 115 mm wheels.
We hope you like our news and will have something to choose from again!
Look forward to the next week and with it another batch of news on scootshop.cz!
Don't forget to follow us on Youtube, Facebook, Instagram, and now also TikTok, so you don't miss any news.
Team Scootshop.cz





