
Hello everyone,
We have news for you about the items we've stocked, so let's take a look at them together!
News on our website for this week:
For the year 2021, Addict introduced a new model of the Revenger scooter, which has enormous parameters and is made for advanced riders on the street. The scooter features a Box-end deck measuring 570 x 155 mm. The board is made from heat-treated aluminum 6068 with a strength grade of T6. The angle of the neck plate is 83 degrees. At the end of the board, we can find a springless movable brake made of steel. A huge board also suits huge handlebars, and Addict confirmed this by fitting the scooter with steel T-shaped handlebars. The handlebars are 720 mm in height and 680 mm in width. The total height of the handlebars from the ground is 980 mm. The scooter features an aluminum fork with an HIC compression system. On the handlebars, we find a double clamp, made from aluminum 6061, which contains M8 bolts. The scooter has a classic integrated headset. The scooter features Eagle wheels from the Chopsticks Radix series with a diameter of 115 mm and a width of 30 mm, equipped with Eagle Supply 608 2RS bearings, which Eagle claims are better than the standard ABEC-9.
Main advantages:
Scooter specifications:

| Freestyle scooter for | advanced riders |
| Weight | 4800 g |
| Maximum rider height: | 195 cm |
| Minimum rider height: | 180 cm |
| Backsweep | No |
| Handlebar height | 720 mm |
| Handlebar width | 680 mm |
| Handlebar height from the ground | 980 mm |
| Handlebar Shape | T Shape |
| Handlebar Material | steel |
| Outer Diameter of Handlebars | 35 mm |
| Inner Diameter handlebars | 32 mm |
| Deck Length | 570 mm |
| Deck Width | 155 mm |
| Deck Angle | 83 |
| Concave | yes |
| Deck Material | aluminum 6068 T6 |
| Deck Neck | one-piece |
| Dropout Shape | Box Cut (square shape) |
| Clamp | two-screw |
| Inner diameter of the clamp without SHIM | 35 mm |
| Type of headset according to the deck | Integrated |
| Headset | threadless |
| Headset bearings composition | industrial |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork Material | aluminum |
| Wheel Size | 115 mm |
| Wheel Rubber Width | 30 mm |
| Wheel Hub Width | 30 mm |
| Wheel Hub Design | Spoked |
| Hub Material wheels | aluminum |
| Bearings | Eagle 608 2RS |
| Compression system | HIC |
| Brake type | springless (Flex fender) |
| Brake material | steel |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | black |
| Color | silver |
Don't forget to check out all Addict Revenger scooters that we offer.
Classic hic kit from Addict. The hic kit is 70 mm long and weighs 70 g.
High-quality Striker wheel from the Gravis series. The wheel has a diameter of 110 mm and a width of 24 mm.Weight of one wheel is 228g. The material of the wheel center is aluminum and it is made in a spoke center. In the wheel, we find high-quality ABEC-9 bearings.

| Weight | 228 g |
| Wheel size | 110 mm |
| Wheel hub material | aluminum |
| Rubber shape | flat |
| Hub design Wheels | Spoked |
| Bearings | ABEC 9 |
| Wheel hub width | 24 mm |
| Wheel rubber width | 24 mm |
| Number of pieces in package | 1 piece |
| Color | black |
The complete offer of Striker Gravis wheels can be found HERE.
The new and even better Addict Defender is here.The scooter includes a Box-end deck measuring 550 x 127 mm. The board is made from heat-treated aluminum 6068 with a strength grade of T6. The angle of the neck plate is 83 degrees. At the end of the board, we can find a springless movable brake made of steel. A huge board also suits huge handlebars, and Addict confirmed this by fitting the scooter with steel T-shaped handlebars. The handlebars are 660 mm in height and 580 mm in width. The total height of the handlebars from the ground is 915 mm. The scooter features an aluminum fork with an HIC compression system. On the handlebars, we find a double clamp, made from aluminum 6061, which contains M8 bolts. The scooter has a classic integrated headset. The scooter features Eagle wheels from the Chopsticks series with a diameter of 110 mm and a width of 24 mm, equipped with Eagle Supply 608 2RS bearings, which Eagle claims are better than the standard ABEC-9.
Main advantages:
Scooter specifications:

| Freestyle scooter for | intermediate riders |
| Weight | 4100 g |
| Maximum rider height: | 190 cm |
| Minimum rider height: | 172 cm |
| Backsweep | No |
| Handlebar height | 660 mm |
| Handlebar width | 580 mm |
| Handlebar height from the ground | 915 mm |
| Handlebar Shape | T Shape |
| Handlebar Material | steel |
| Outer Diameter of Handlebars | 35 mm |
| Inner Diameter handlebars | 32 mm |
| Deck Length | 550 mm |
| Deck Width | 127 mm |
| Deck Angle | 83 |
| Concave | yes |
| Deck Material | aluminum 6068 T6 |
| Deck Neck | one-piece |
| Dropout Shape | Box Cut (square shape) |
| Clamp | two-screw |
| Inner diameter of the clamp without SHIM | 35 mm |
| Type of headset according to the deck | Integrated |
| Headset | threadless |
| Headset bearings composition | industrial |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork Material | aluminum |
| Wheel Size | 110 mm |
| Wheel Rubber Width | 24 mm |
| Wheel Hub Width | 24 mm |
| Wheel Hub Design | Spoked |
| Hub Material wheels | aluminum |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | HIC |
| Brake type | springless (Flex fender) |
| Brake material | steel |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | black |
| Color | silver |
Don't forget to check out our complete offer of Addict Defender scooters.
Super griptape from the brand PREY. The griptape has dimensions: 595 x 165 mm.

| Weight | 75 g |
| Total length | 595 mm |
| Total width | 165 mm |
| Color | black |
| Color | white |
More Prey griptapes can be found HERE.
Grips from the brand Prey have a length of 170 mm and a width of 32 mm.

| Weight | 190 g |
| Total length | 170 mm |
| Total width | 32 mm |
| Color | black |
Fender brake by the brand PREY. The brake can accommodate wheels with a diameter of up to 125 mm and a width of up to 30 mm. Fender weighs just under 65 grams.

| Weight | 65 g |
| Brake Material | steel |
| Brake Type | Fender (non-flexible, rigid) |
| Color | black |
High-quality headset from the brand Prey. The top cap is rubberized on the bottom, so it fits better and won't make noises.

| Weight | 65 g |
| Headset | threadless |
| Type of headset by deck | Integrated |
| Headset bearings | industrial |
| Color | black |
The aluminum fork from the brand PREY is made for the SCS/HIC compression system (however, you will not find an HIC Shim in the package). The fork can accommodate wheels with a diameter of up to: 120mm, width of 24 and 30mm. The fork fits an axle with a diameter of 8 mm (standard) as well as an axle with a diameter of 12 mm (12STD). The weight of the fork is a lovely 295 g. The fork offset is 10 mm. The length of the fork is 150 mm. In the package you will find: a fork, an M6 screw with a length of 30 mm, and a top cap.

| Weight | 295 g |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork for | SCS, HIC |
| Fork Material | aluminum |
| Fork Tube Length | 150 mm |
| Wheel Size | 100, 110, 115, 120 mm |
| For wheel hub | 24mm, 30mm |
| Fork shaft diameter | 8mm and 12mm |
| Color | black |
Wheels from the brand Prey are manufactured with a diameter of 110 mm and a width of 24 mm.Weight of one wheelbarrow is 250 grams. The wheels are equipped with ABEC9 bearings and the hardness of the rubber is 88A.IN THE PACKAGE YOU WILL FIND 2 WHEELS!

| Weight | 250 g |
| Wheel size | 110 mm |
| Wheel hub material | aluminum |
| Rubber shape | flat |
| Hub design wheels | Spoked |
| Bearings | ABEC 9 |
| Wheel hardness | 88 |
| Wheel hub width | 24 mm |
| Wheel rubber width | 24 mm |
| Number of pieces in packaging | 2pcs |
| Color | black |
SCS from the brand PREY is made from high-quality 6061 Aluminum T6. The SCS can accommodate handlebars with a diameter of 32 mm.Height of SCS is 90 mm. In the SCS, there are 4 M8 bolts to tighten and 1 M6 compression bolt with a length of 30 mm. The package also includes a top cap. The entire SCS looks very massive.

| Weight | 295 g |
| Total length | 90 mm |
| Inner diameter SCS | 32 mm |
| Clamp | four-screw |
| Shim | No |
| Compression screw length | 30 mm |
| Color | black |
Find more Prey SCS HERE.
Steel handlebars from the brand Prey look super. Many riders prefer the T shape over the Y shape, and that's why the brand Prey decided to make T handlebars. The handlebars have a height of 720 mm and a width of 610 mm. The handlebars do not have a backsweep. The handlebars are SCS ready (they do not have a notch).Weight of the handlebars is 1.41 kg.

| Weight | 1410 g |
| Handlebar Height | 720 mm |
| Handlebar Width | 610 mm |
| Backsweep | No |
| Material handlebars | steel |
| Notch | No |
| Outer diameter of handlebars | 32 mm |
| Inner diameter of handlebars | 28 mm |
| Handlebars for compression | SCS |
| Handlebar shape | T-shape |
| Color | black |
The complete offer of Prey handlebars can be viewed HERE.
We hope you like our news and will have something to choose from again!
Look forward to the next week and with it another batch of news on scootshop.cz!
Don't forget to follow us on Youtube, Facebook, and Instagram so you don't miss any updates.
Team Scootshop.cz





