
Hello everyone,
We have news that we have stocked for you this week, so let's take a look at them together!
News on our website for this week:
Excellent freestyle scooter for young intermediate riders.The Antics brand is a sub-brand of the manufacturer North Scooters, which makes high quality scooters and components. Antics has introduced a range of affordable scooters, where the balance between price and quality is achieved. This scooter has aluminum handlebars, which are light and allow the rider to perform tricks more agilely.110mm wheels with ABEC9 bearings. The headset has industrial bearings. Thanks to that, it runs smoothly.
We recommend it to all younger intermediate riders or older beginners.
The scooter is suitable for the skatepark.Main advantages:
Features:

| Freestyle scooter for | intermediate riders |
| Weight | 3450 g |
| Maximum rider height: | 170 cm |
| Minimum rider height: | 155 cm |
| Backsweep | No |
| Handlebar height | 580 mm |
| Handlebar width | 520 mm |
| Handlebar height from the ground | 795 mm |
| Handlebar Shape | Y Shape |
| Handlebar Material | aluminum |
| Outer Diameter of Handlebars | 35 mm |
| Inner Diameter handlebars | 28 mm |
| Deck length | 500 mm |
| Deck width | 114 mm |
| Footspace | 380 mm |
| Deck angle | 82,5 |
| Concave | yes |
| Deck Material | aluminum 6061 T6 |
| Deck Neck | two-piece (welded) |
| Dropout Shape | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp | two-bolt |
| Inner Diameter of Clamp without SHIM | 35 mm |
| Type of Headset According to boards | Integrated |
| Headset | threadless |
| Headset bearings | industrial |
| Fork type | threadless, two-piece |
| Fork Material | steel |
| Wheel Size | 110 mm |
| Wheel Rubber Width | 24 mm |
| Wheel Hub Width | 24 mm |
| Wheel Hub Design | Spoked |
| Hub Material wheels | aluminum |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | IHC |
| Brake type | springless (Flex fender) |
| Brake material | plastic |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | orange |
| Designed in | Canada |
| Made in | China |
Don't forget to check out our complete range of Antics scooters.
The wax is made to wax the largest possible surface of the board as effectively as possible. The wax is designed for all freestyle sports. The dimensions of the wax are: 92 x 62 x 40 mm.
New! All Core waxes have their own specific scent!

Find the complete offer of Core waxes HERE.
Excellent board for the skatepark from the well-known English brand Core.The board is lightweight. Thanks to this, the weight has decreased and tricks will go better for you. We recommend it to all park enthusiasts.

| Weight | 1300 g |
| Deck Length | 495 mm |
| Deck Width | 114 mm |
| Dropout Shape | Peg Cut (standard shape) |
| Wheel Size | 100, 110, 120 mm |
| For wheel hub | 24mm |
| Concave | yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Headset type according to deck | Integrated |
| Deck angle | 83 |
| Deck neck tube height | 100 mm |
| Deck neck | two-piece (welded) |
| Brake Material | plastic |
| Type of Brake | springless (Flex fender) |
| Fork Axle Diameter | 8mm |
| Color | rainbow |
| Designed in | England |
| Made in | China |
Don't forget to check out our complete range of Core decks.
High-quality, super lightweight clamp. Thanks to the lightweight clamp and screws, the weight of the clamp is only 40g.M8 screws ensure strength. We recommend it to all demanding riders.

| Weight | 40 g |
| Total length | 26 mm |
| Shim | No |
| Inner diameter of the clamp | 35mm |
| Inner diameter of the clamp without SHIM | 35 mm |
| Bolt size | M8 |
| Clamp | two screw |
| Material | aluminum |
| Color | gray |
| Designed in | France |
| Manufactured in | China |
Find the complete offer of Ethic Sylphe clamps HERE.
High-quality fork from the superior series of aluminum 7075. Thanks to this, the fork is much more durable. The fork is for compr. The SCS or HIC system has its top cap, which has a larger thread. Thanks to this, you cannot strip the thread inside the fork. We recommend it for demanding riders.

| Weight | 300 g |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork for | SCS, HIC |
| Fork Material | aluminum |
| Fork Tube Length | 150 mm |
| Wheel Size | 100, 110 mm |
| For wheel hub | 24mm |
| Fork axle diameter | 8mm |
| Color | red |
| Designed in | France |
| Made in | China |
Be sure to check out our complete range of Ethic Merrow clamps.
How about a proper street, light board? Yes? This board is just for you! Excellent street deck from the legendary brand Ethic. The neck of the board is made from one piece (stronger), lightened. The main advantage of this board is that it can accommodate both 24 and 30 mm wheels. You can also use both the standard axle size M8 and M12 (12STD). These axles and spacers are included in the board package.

| Weight | 1850 g |
| Deck length | 560 mm |
| Deck width | 140 mm |
| Footspace | 380 mm |
| Dropout shape | Box Cut (square shape) |
| Wheel size | 100, 110, 120, 125 mm |
| For wheel center | 24mm, 30mm |
| Concave | yes |
| Board Material | aluminum 6061 T6 |
| Type of headset according to the board | Integrated |
| Deck Angle | 83,5 |
| Height of the deck neck tube | 100 mm |
| Deck neck | one-piece |
| Brake material | plastic |
| Type of brake | springless (Flex fender) |
| Fork axle diameter | 8mm and 12mm |
| Color | silver |
| Designed in | France |
| Made in | China |
Find the complete offer of Ethic Lindworm decks HERE.
New SCS from the well-known American company TILT.
This SCS places emphasis on design, lightness, and precision. SCS is also lightened inside, featuring 8 mm bolts for even greater strength. Excellent for demanding riders.

Super scooter from the brand CORE made specifically for the skatepark. The scooter weighs only 3200 grams thanks to a lot of lightening done on the deck. The board has dimensions of 495 mm in length, 114 mm in width, and 345 mm in footspace. The scooter features aluminum Y handlebars with dimensions of 620 x 540 mm. The scooter is equipped with the IHC compression system, which is considered the lightest. In the one-piece aluminum fork, we find 110 mm wheels with an aluminum core and ABEC 9 bearings.
Main advantages:
Specifications:

| Freestyle scooter for | intermediate riders |
| Weight | 3200 g |
| Maximum rider height: | 175 cm |
| Minimum rider height: | 145 cm |
| Backsweep | No |
| Handlebar height | 620 mm |
| Handlebar width | 540 mm |
| Handlebar height from the ground | 850 mm |
| Handlebar Shape | Y Shape |
| Handlebar Material | aluminum |
| Outer Diameter of Handlebars | 35 mm |
| Inner Diameter handlebars | 28 mm |
| Deck length | 495 mm |
| Deck width | 114 mm |
| Footspace | 345 mm |
| Deck angle | 83 |
| Concave | yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Neck boards | one-piece |
| Dropout shape | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp | two-bolt |
| Inner diameter of the clamp without SHIM | 35 mm |
| Type of headset according to the board | Integrated |
| Headset | threadless |
| Headset bearings composition | industrial |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork Material | aluminum |
| Wheel Size | 110 mm |
| Wheel Rubber Width | 24 mm |
| Wheel Hub Width | 24 mm |
| Wheel Hub Design | Hollow |
| Hub Material wheels | aluminum |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | IHC |
| Brake type | springless (Flex fender) |
| Brake material | plastic |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | gold |
Don't forget to check out our complete range of Core scooters.
The new Prodigy S9 scooter model is here!Weight of this freestyle scooter is 4 kg.Aluminum plate with a one-piece neck plate.The wheels here are 120 mm in size with ABEC9 bearings. IHC compression system. A great scooter that we definitely recommend!

| Freestyle scooter for | intermediate riders |
| Weight | 4000 g |
| Maximum rider height: | 180 cm |
| Minimum rider height: | 150 cm |
| Backsweep | No |
| Handlebar height | 650 mm |
| Handlebar width | 580 mm |
| Handlebar height from the ground | 900 mm |
| Handlebar Shape | T Shape |
| Handlebar Material | steel |
| Outer Diameter of Handlebars | 32 mm |
| Inner Diameter handlebars | 28 mm |
| Deck length | 520 mm |
| Deck width | 120 mm |
| Footspace | 370 mm |
| Deck angle | 82,5 |
| Concave | yes |
| Deck Material | aluminum 6061 T6 |
| Deck Neck | one-piece |
| Dropout Shape | Box Cut (square shape) |
| Clamp | two-bolt |
| Inner Diameter of Clamp without SHIM | 32 mm |
| Type of Headset According to boards | Integrated |
| Headset | threadless |
| Headset bearings | industrial |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork Material | aluminum |
| Wheel Size | 120 mm |
| Wheel Rubber Width | 24 mm |
| Wheel Hub Width | 24 mm |
| Wheel Hub Design | Spoked |
| Hub Material wheels | aluminum |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | IHC |
| Brake type | springless (Flex fender) |
| Brake material | plastic |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | black |
| Designed in | Australia |
| Manufactured in | China |
The complete offer of Blunt Prodigy S9 scooters can be found HERE.
Excellent, lightweight, nylon brake for scooters and decks Core.

| Weight | 30 g |
| Brake Material | plastic |
| Brake Type | springless (Flex fender) |
| Color | black |
| Designed in | England |
| Made in | Holland |
Stand for your freestyle scooter.
When you want to park a scooter in the park and don't want to lay it on the ground. This stand is compatible only with wheels with a width of 24 mm.

Excellent, stylish handlebars! This is how we would name the Ethic Deildegast handlebars. Thanks to the use of a special manufacturing technique for joining tubes, the handlebars are lighter and stronger. The handlebars have a built-in expander for use with compr. system ICS10. We recommend it for demanding riders.

| Weight | 1080 g |
| Handlebar Height | 670 mm |
| Handlebar Width | 610 mm |
| Backsweep | Yes |
| Material handlebars | steel |
| Notch | Yes |
| Outer diameter of handlebars | 32 mm |
| Inner diameter of handlebars | 28 mm |
| Handlebars for compression | IHC, SpiderHIC, ICS |
| Handlebar Shape | Y Shape |
| Color | black |
| Designed in | France |
| Manufactured in | China |
Find the complete offer of Ethic Deildegast handlebars HERE.
You will love the great new steel handlebars from Ethic! It will impress you not only with its design but also with its quality. The handlebars are shaped like a "Y" and the total weight of these handlebars is 1,040 g.
| Weight | 1040 g |
| Handlebar Height | 620 mm |
| Handlebar Width | 600 mm |
| Backsweep | Yes |
| Material handlebars | steel |
| Notch | Yes |
| Outer diameter of handlebars | 35 mm |
| Inner diameter of handlebars | 32 mm |
| Handlebars for compression | HIC |
| Handlebar shape | Y shape |
| Color | black |
| Designed v | France |
| Made in | China |
Don't forget to check out our complete range of Ethic Almasty handlebars.
We hope you like our news and will have something to choose from again!
Look forward to the next week and with it another batch of news on scootshop.cz!
Don't forget to follow us on Youtube, Facebook, Instagram, and now also TikTok, so you don't miss any news.
Team Scootshop.cz





