
Hello everyone,
After a long time, we have prepared a product check for you, and this time we will take a look at Native Stem decks.
Check out the video to learn more about Native Stem boards:
Native Stem boards are currently available in 3 different colors and 2 different sizes.
Products you saw in the video:
Native Stem 560 mm Silver Deck
This Native Stem deck is in the version where the deck is 560 mm long and 133 mm wide.
These boards are designed for beginners or intermediate riders who want to start street riding.The board is light and has great dimensions. The neck of the board is welded, two-piece, and for integrated headsets. The great thing about these boards is definitely that the entire bottom of the board is smooth, which is excellent for grinding. Another great feature of these boards is that the brake is a FlexFender (non-movable), plastic, making it absolutely perfect for street riding.The board also has countersinks for nuts. You only need a 6mm Allen key to tighten the axle. Suitable for street riding and skatepark.
| Weight | 1600 g |
| Deck Length | 560 mm |
| Deck Width | 133 mm |
| Footspace | 400 mm |
| Deck Angle | 82, | 5
| Dropout shape | Box Cut (square shape) |
| Wheel size | 100, 110, 115 mm |
| For wheel hub | 24mm |
| Concave | yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Headset type according to deck | Integrated |
| Length of the deck neck tube | 110 mm |
| Deck neck | two-piece |
| Brake material | steel |
| Brake type | Fender (non-flex, fixed) |
| Color | silver |
Native Stem 520 mm Saundezy Board
This Native Stem deck is in the variant that is 520 mm long and 133 mm wide. These boards are designed for beginners or intermediate riders who want to start street riding. The board is light and has great dimensions. The neck of the board is two-piece and for integrated headsets, on the neck of the board is a super stylish Native logo. As the only board, it has the Native logo stuck on the front of the neck of the board, unlike the others which have it engraved. The bottom of the board is smooth, excellent for grinding. The brake is a FlexFender (non-movable), plastic. The board also has a recess for nuts. You only need a 6mm Allen key to tighten the axle. Suitable for street riding and skatepark.

| Weight | 1500 g |
| Deck Length | 520 mm |
| Deck Width | 133 mm |
| Footspace | 360 mm |
| Dropout Shape | Box Cut (square shape) |
| Wheel Size | 100, 110, 115 mm |
| For wheel center | 24mm |
| Concave | yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Headset type according to deck | Integrated |
| Deck neck tube length | 110 mm |
| Deck neck | two-piece |
| Brake material | plastic |
| Brake type | Fender (non-flexible, fixed) |
The last color variant of these boards is the black color variant.
This is a board with a length of 520 mm and a width of 133 mm.Native Stem decks are designed for beginners or intermediate riders who want to start street riding. The board is light and has great dimensions. The neck of the board is two-piece and for integrated headsets. The bottom of the board is smooth, excellent for grinding. The brake is a FlexFender (non-movable) and plastic. The board also has a recess for nuts. You only need a 6mm Allen key to tighten the axle. Suitable for street riding and skatepark.
| Weight | 1500 g |
| Deck Length | 520 mm |
| Deck Width | 133 mm |
| Footspace | 360 mm |
| Deck Angle | 82, | 5
| Dropout shape | Box Cut (square shape) |
| Wheel size | 100, 110, 115 mm |
| For wheel center | 24mm |
| Concave | yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Headset type according to deck | Integrated |
| Deck neck tube length | 110 mm |
| Deck neck | two-piece |
| Brake material | plastic |
| Brake type | Fender (non-flexible, fixed) |
| Color | black |
Check out the video from the Native board manufacturers:
All variants of Native Stem boards can be found HERE.
If you have any experience with any of these boards, feel free to write in the comments below or contact us, and we will be happy to publish your review.
Don't forget to follow us on Facebook and Instagram and, of course, also follow our blog.
Have a nice day.
Team Scootshop.cz





