
Hello everyone,
We have a batch of restocked super products from your favorite brands ready for you!
Let's take a look at them together:
Light, strong board.
Thanks to the one-piece neck, the board is even more durable. Excellent for the skatepark thanks to its dimensions and weight.Free griptape with the board!

| Weight | 1418 g |
| Deck Length | 500 mm |
| Deck Width | 110 mm |
| Deck Angle | 83 |
| Footspace | 310 mm |
| Concave | yes |
| Deck Material | aluminum 6061 T6 |
| Headset type according to the deck | Integrated |
| Length of the deck neck tube | 100 mm |
| Deck neck | two-piece |
| Brake material | steel |
| Brake type | springless (Flex fender) |
| Color | black |
The complete offer of Striker Park decks can be found HERE.
Excellent, light wheels with an aluminum center. Thanks to the hollow centers, the wheels are lighter. The center of the wheel is 24mm.

| Weight | 250 g |
| Wheel size | 110 mm |
| Wheel hub material | aluminum |
| Rubber shape | flat |
| Hub design wheels | Spoked |
| Bearings | ABEC 9 |
| Wheel hardness | 88 |
| Wheel hub width | 24 mm |
| Wheel rubber width | 24 mm |
| Number of pieces in packaging | 1pc |
| Color | red |
| Designed in | England |
| Made in | China |
Don't forget to check out all Core wheels, which we have on offer.
| Weight | 52 g |
| Total length | 570 mm |
| Total width | 140 mm |
| Color | red |
Be sure to check out our complete offer of Core griptapes.
Excellent headset for boards with an integrated board neck at a super price.

| Weight | 73 g |
| Headset | threadless |
| Type of headset by deck | Integrated |
| Headset bearings | industrial |
| Color | blue |
Find more Core headsets HERE.
Australian brand Apex, which produces the best decks on the market. The main advantage and uniquely, they have a double weld at critical points. The length of the board is 53 cm and the width is 12.7 cm. Therefore, the board is suitable for park riders and especially for kickless masters.

| Weight | 1423 g |
| Deck Length | 530 mm |
| Deck Width | 127 mm |
| Footspace | 385 mm |
| Deck Angle | 82,5 |
| Dropout shape | Box Cut (square shape) |
| Wheel size | 100, 110 mm |
| For wheel center | 24mm |
| Concave | yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Headset type according to deck | Integrated |
| Deck neck tube length | 110 mm |
| Deck neck | two-piece |
| Brake material | steel |
| Brake type | Fender (non-flexible, fixed) |
| Color | silver |
| Color | clear |
Don't forget to check out our complete range of Apex decks.
Excellent lightweight scooter ideal for beginners. Thanks to the steel handlebars, you can easily learn tricks like no hand, barspin, etc. A light board with a rectangular shape is great for learning basic grind tricks. (better adheres to the surface of the obstacle). 100mm wheels have a plastic center. The fork is steel with a threaded headset. Excellent for the skatepark.
Main advantages:
Scooter specifications:

| Freestyle scooter for | beginners |
| Weight | 3300 g |
| Maximum rider height: | 170 cm |
| Minimum rider height: | 150 cm |
| Backsweep | No |
| Handlebar height | 560 mm |
| Handlebar width | 470 mm |
| Handlebar height from the ground | 835 mm |
| Handlebar Shape | T Shape |
| Handlebar Material | steel |
| Outer Diameter of Handlebars | 32 mm |
| Inner Diameter handlebar | 28 mm |
| Deck Length | 480 mm |
| Deck Width | 101 mm |
| Footspace | 0 mm |
| Deck Angle | 82 |
| Concave | yes |
| Deck Material | aluminum 6061 T6 |
| Neck boards | two-piece |
| Dropout shape | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp | three-screw |
| Inner diameter of the clamp without SHIM | 32 mm |
| Type of headset according to the board | non-integrated |
| Headset | threaded |
| Headset bearings composition | ball bearing |
| Fork type | threaded, two-piece |
| Fork Material | aluminum |
| Wheel Size | 100 mm |
| Wheel Rubber Width | 24 mm |
| Wheel Hub Width | 24 mm |
| Wheel Hub Design | Spoked |
| Hub Material wheels | plastic |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | threaded headset |
| Brake type | springless (Flex fender) |
| Brake material | steel |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | purple |
| Designed in | Denmark |
| Made in | China |
Find the complete offer of Panda Initio scooters HERE.
We hope you are pleased with our restocked goods and have a variety to choose from again. So don't hesitate and order today!
Don't forget to follow us on Facebook, Instagram, and YouTube!
Team Scootshop.cz





