
Beautiful day to everyone,
We have great news for you! We have restocked products from your favorite brands! Let's take a look together at what you can order again on our website.
Excellent, light board for the skatepark at a great price!

| Weight | 1200 g |
| Deck Length | 500 mm |
| Deck Width | 114 mm |
| Dropout Shape | Peg Cut (standard shape) |
| Wheel Size | 100, 110, 120 mm |
| For wheel hub | 24mm |
| Concave | yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Type of headset according to the deck | Integrated |
| Deck angle | 82.5 |
| Length of the deck neck tube | 110 mm |
| Deck neck | two-piece |
| Brake material | plastic |
| Type of brake | springless (Flex fender) |
| Color | black |
All Striker Lux decks we offer can be found HERE.
Excellent lightweight scooter ideal for beginners.
Thanks to the steel handlebars, you can easily learn tricks like no hand, barspin, etc. A light board with a rectangular shape is great for learning basic grind tricks. (better adheres to the surface of the obstacle). Wheels with a size of 100 mm have a plastic center. The fork is steel with a threaded headset. Excellent for the skatepark.Main advantages:
Scooter specifications:

| Freestyle scooter for | beginners |
| Weight | 3300 g |
| Backsweep | No |
| Handlebar height | 560 mm |
| Handlebar width | 470 mm |
| Handlebar height from the ground | 835 mm |
| Handlebar shape | Shape T |
| Handlebar Material | steel |
| Outer Diameter of Handlebars | 32 mm |
| Inner Diameter of Handlebars | 28 mm |
| Deck Length | 480 mm |
| Deck Width | 101 mm |
| Footspace | 0 mm |
| Deck Angle | 82 |
| Concave | yes |
| Deck Material | aluminum 6061 T6 |
| Neck plates | two-piece |
| Clamp | three-screw |
| Inner diameter of the clamp without SHIM | 32 mm |
| Type of headset according to the deck | non-integrated |
| Headset | threaded |
| Headset bearings composition | ball bearing |
| Fork type | threaded, two-piece |
| Fork Material | steel |
| Wheel Size | 100 mm |
| Wheel Rubber Width | 24 mm |
| Wheel Hub Width | 24 mm |
| Wheel Hub Design | Spoked |
| Hub Material wheels | plastic |
| Bearings | ABEC 7 |
| Compression system | threaded headset |
| Brake type | springless (Flex fender) |
| Brake material | steel |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | turquoise |
Don't forget to check out all Panda Initio scooters, which we have on offer.
Excellent, light scooter for older beginners.Elegant and simple design is its advantage.

| Freestyle scooter for | older beginners |
| Weight | 3293 g |
| Backsweep | No |
| Handlebar height | 560 mm |
| Handlebar width | 500 mm |
| Height of handlebars from the ground | 785 mm |
| Handlebar shape | Shape Y |
| Handlebar Material | steel |
| Outer Diameter of Handlebars | 32 mm |
| Inner Diameter of Handlebars | 28 mm |
| Board Length | 490 mm |
| Board Width | 105 mm |
| Board Angle | 82.5 |
| Concave | yes |
| Board Material | aluminum 6061 T6 |
| Board Neck | two-piece |
| Clamp | two-bolt |
| Inner diameter of the clamp without SHIM | 32 mm |
| Type of headset according to boards | Integrated |
| Headset | threadless |
| Headset bearings | industrial |
| Fork type | threadless, two-piece |
| Fork Material | steel |
| Wheel Size | 100 mm |
| Wheel Hub Design | Spoked |
| Wheel Hub Material | aluminum |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | IHC |
| Brake type | springless (Flex fender) |
| Brake material | steel |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | black |
| Color | rainbow |
All Panda Primus scooters from our offer can be found HERE.
Super stylish wheels that you will love, from Chubby Wheels!Awesome design!Awesome wheels!

| Weight | 218 g |
| Wheel size | 110 mm |
| Wheel hub material | aluminum |
| Rubber shape | flat |
| Hub design wheels | Hollow |
| Bearings | ABEC 9 |
| Wheel hardness | 86 |
| Wheel hub width | 24 mm |
| Wheel rubber width | 24 mm |
| Number of pieces in packaging | 1 piece |
| Color | orange |
Axles with a size of 80 mm.

You can find the complete offer of Scootshop axles HERE.
Excellent, light SCS for a super price.
For handlebar diameters 35 mm. (HIC, aluminum, standard)

| Weight | 207 g |
| Total length | 75 mm |
| Inner diameter SCS | 32 and 35 mm |
| Clamp | four-screw |
| Shim | Yes |
| Compression screw length | 35 mm |
| Color | black |
All SCS Panda that we offer can be found HERE.
Super headset for a super price!

| Weight | 65 g |
| Headset | threadless |
| Type of headset by deck | Integrated |
| Headset bearings | industrial |
| Color | rainbow |
Don't forget to check out our complete offer of Panda headsets.
Great 100 mm wheel for an even better price. Excellent for beginners.

| Weight | 220 g |
| Wheel size | 100 mm |
| Wheel hub material | aluminum |
| Rubber shape | flat |
| Hub design Wheels | Hollow |
| Bearings | ABEC 9 |
| Wheel Hardness | 88 |
| Wheel Hub Width | 24 mm |
| Wheel Rubber Width | 24 mm |
| Number of pieces in packaging | 1pc |
| Color | rainbow |
Great 110 mm wheel for an even better price. Excellent for beginners.

| Weight | 232 g |
| Wheel size | 110 mm |
| Wheel hub material | aluminum |
| Rubber shape | flat |
| Hub design wheels | Spoked |
| Bearings | ABEC 9 |
| Wheel hardness | 88 |
| Wheel hub width | 24 mm |
| Wheel rubber width | 24 mm |
| Number of pieces in packaging | 1pc |
| Color | black |
All Panda wheels can be found HERE.
High-quality socket with two screws.

| Weight | 70 g |
| Total length | 0 mm |
| Inner diameter of the clamp without SHIM | 35 mm |
| Screw size | M6 |
| Clamp | two-screw |
| Material | aluminum |
| Color | silver |
Check out our complete offer of Panda clamps.
We hope you are pleased with our restocked items and have plenty to choose from. So don't hesitate and order today!
Don't forget to follow us on Facebook, Instagram, and YouTube!
Team Scootshop.cz





