
Hello!
Welcome to the new year 2022 and we have great news for you!
We have prepared a Build Up video for you!
Specifically, it is about the Freestyle Scooter Scootshop Build UP #2 Prey.
Do you want to have an original scooter that no one else has and will never have? So this Build Up is made just for you! Since it is a Build Up, it is the only one in the world and there will be no more pieces. It's an original at an unbeatable price! The advantage of this scooter is the handlebars. They are made from the highest quality steel + also heat treated. Thanks to this, they are even stronger and lighter.The SCS compression system was chosen for the scooter due to its strength and durability. SCS is only for handlebars with a diameter of 32 mm. The scooter is equipped with a pair of 120 mm x 30 mm wheels from the brand TILT.
Specifications:

| Freestyle scooter for | advanced riders |
| Weight | 4500 g |
| Maximum rider height: | 195 cm |
| Minimum rider height: | 165 cm |
| Backsweep | No |
| Handlebar height | 700 mm |
| Handlebar width | 610 mm |
| Handlebar height from the ground | 100 mm |
| Handlebar Shape | T Shape |
| Handlebar Material | steel |
| Outer Diameter of Handlebars | 32 mm |
| Inner Diameter handlebars | 28 mm |
| Deck length | 584 mm |
| Deck width | 142 mm |
| Deck angle | 83,5 |
| Concave | yes |
| Deck Material | aluminum 6061 T6 |
| Deck Neck | one-piece |
| Dropout Shape | Box Cut (square shape) |
| Clamp | four-bolt |
| Inner diameter of the clamp without SHIM | 32 mm |
| Type of headset according to boards | Integrated |
| Headset | threadless |
| Headset bearings | industrial |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork Material | aluminum |
| Wheel Size | 120 mm |
| Wheel Rubber Width | 30 mm |
| Wheel Hub Width | 30 mm |
| Wheel Hub Design | Spoked |
| Hub Material wheels | aluminum |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | SCS |
| Brake type | Fender (non-flexible, fixed) |
| Brake Material | steel |
| Load Capacity | 100 kg |
| Color | green |
| Color | black |
| Designed in | Czech |
| Made in | Czech |
We recommend the scooter to all advanced and professional riders! Suitable for street.





