
Hello!
Today we will take a look with Petr Macháček at his new custom scooter. Scooter was built by Petr from parts that he finds the best to ride on and mainly withstand great pressure while also being lightweight. Custom is not available as a product on Scootshop, so if you like a scooter with these components, feel free to write to us and we will assemble it for you on order and send it directly to your home.
Definitely check out the video:
Links to components:
Are you looking for a solid street deck at a great price? Bestial Wolf has decided to accommodate you and offer you this super board at a fraction of the price compared to the competition.Weight of the board is a beautiful 1.95 kg and that's precisely because it is made from high-quality 6061 aluminum with a strength grade of T6.Dimensions of the board are 580 mm in length, 160 mm in width, and 440 mm as footspace. The board has a slight concave which will help your feet grip the board better. The end of the board has a so-called Box-end shape, which works better for street tricks and various grinds on ledges and rails. At the end of the board, there is a steel immovable brake or fender. In the package, you will find the board including the brake, hex key M6, and 3 packs of spacers for 24 mm wheels, 30 mm wheels, and importantly also for 12STD.
Specifications:

| Weight | 1950 g |
| Deck Length | 580 mm |
| Deck Width | 160 mm |
| Footspace | 440 mm |
| Dropout Shape | Box Cut (square shape) |
| Wheel Size | 100, 110, 115, 120, 125 mm |
| For wheel center | 24mm, 30mm |
| Concave | yes |
| Board Material | aluminum 6061 T6 |
| Type of headset according to the board | Integrated |
| Deck Angle | 83 |
| Height of the deck neck tube | 105 mm |
| Deck Neck | two-piece (welded) |
| Material brakes | steel |
| Brake type | Fender (non-flexible, fixed) |
| Fork shaft diameter | 8mm |
| Color | black |
| Designed in | Spain |
| Made in | China |
One of the best aluminum handlebars on the market! Not only does it have monstrous dimensions, but every part of the handlebars is reinforced. Aluminum is rolled and thermally strengthened. Thanks to this, Tilt was able to come up with a T shape and large dimensions. We recommend for demanding riders! The handlebars do not have a notch and are designed only for SCS.

| Weight | 997 g |
| Handlebar Height | 711 mm |
| Handlebar Width | 610 mm |
| Backsweep | No |
| Material handlebars | aluminum |
| Notch | No |
| Outer diameter of handlebars | 35 mm |
| Inner diameter of handlebars | 28 mm |
| Handlebars for compression | SCS |
| Shape of handlebars | T-shape |
| Color | black |
| Designed v | USA |
| Manufactured in | Taiwan |
Lightweight, strong, beautiful fork! The Oath fork was developed by pro riders such as Brendon Smith. The fork is designed for SCS and HIC. Also suitable for wheels with a hub width of up to 28mm.

| Weight | 272 g |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork for | SCS, HIC |
| Fork Material | aluminum |
| Fork Tube Length | 150 mm |
| Wheel Size | 100, 110, 120, 125 mm |
| For wheel center | 24mm, 28mm |
| Color | black |
SCS from the brand PREY is made from high-quality 6061 Aluminum T6. The SCS can accommodate handlebars with a diameter of 32 mm.Height of SCS is 90 mm. In the SCS, there are 4 M8 bolts to tighten and 1 M6 compression bolt with a length of 30 mm. The package also includes a top cap. The entire SCS looks very massive.

| Weight | 295 g |
| Total length | 90 mm |
| Inner diameter SCS | 32 mm |
| Clamp | four screws |
| Shim | No |
| Compression screw length | 30 mm |
| Color | black |
Excellent wheels made in the USA, California. River Glide are soft, yet fast wheels. They have excellent grip on the surface. The wheels have preset bearings. Of course, they have an aluminum core.
Price for 2 wheels (1 package = 2 wheels)

| Weight | 218 g |
| Wheel size | 110 mm |
| Wheel hub material | aluminum |
| Rubber shape | flat |
| Hub design Wheels | Spoked |
| Bearings | ABEC 9 |
| Wheel hub width | 24 mm |
| Wheel rubber width | 24 mm |
| For axle diameter | 8mm |
| Number of pieces in package | 2 pcs |
| Designed in | USA |
| Manufactured in | USA |
Headset ensures the smooth turning of the handlebars.Scootshop is an online store since 2011 and is run by riders and designed for riders.The main advantage of this headset is the rubberized top cap (headset cap). The advantage of rubberization is that it does not rattle when riding on uneven surfaces like other headsets that do not have a rubber ring. The headset is threadless, integrated, and most importantly, it is made from the highest quality industrial bearings. The package includes 2 bearings, a top cap, and a c-ring.
Specifications:

| Weight | 62 g |
| Headset | threadless |
| Type of headset by deck | Integrated |
| Headset bearings | industrial |
| Color | silver |
| Designed in | Czech |
| Made in | China |
Do you want to style your scooter properly? We have a solution! Super quality griptape directly from us at Scootshop! The griptape has the same quality as Hella Griptape.Dimensions of the grip tape are 580 mm in length and 150 mm in width.

| Weight | 68 g |
| Total length | 580 mm |
| Total width | 150 mm |
| Color | black |
| Color | white |
| Designed in | Czech |
| Made in | China |

Super grips for a super price? We know the answer! These Volume Team Flangless grips are made to be really soft. The dimensions of the grips are 150 mm in length and 29 mm in width. The grips do not have a flange (a recess at the end of the grips).
Specifications:

| Weight | 100 g |
| Total length | 150 mm |
| Total width | 29 mm |
| Color | black |
| Designed in | USA |
| Made in | China |
We hope you like the scooter and we look forward to seeing you in the next video.
Don't forget to follow us on YouTube, Instagram, Facebook, and TikTok.
Team Scootshop.cz





