| Total weight | 218 g |
| Wheel size | 110 mm |
| Wheel material | aluminium |
| Shape of rubber | rounded |
| Wheel center design | Spoked |
| Bearings | ABEC 11 |
| Hardness of the wheel | 88 |
| Wheel width | 24 mm |
| The width of the rubber wheels | 24 mm |
| For axle diameter | 8mm |
| Number of pieces in the package | 2 pcs |
| Wheel rubber color | Black |
| The color of the center of the wheel | Black |
| Designed in | Czech |
| Made in | China |
Excellent set at an even better price!
The set includes:
Excellent 110 mm wheels with aluminum core from the new Czech brand Divine.
The width of the wheel is a standard 24 mm. Bearings ABEC 11 guarantee excellent speed.Specifications:
Divine oil is a high-quality bearing oil with additives to increase its oxidative stability in weather conditions.
This oil is ideal for lubricating bearings at normal temperatures up to +60 °C.It is designed for lubricating the headset of freestyle scooters, rollerblade bearings, skateboards, scooters, bicycles, sewing machines, and other mechanically stressed components.
| Total weight | 218 g |
| Wheel size | 110 mm |
| Wheel material | aluminium |
| Shape of rubber | rounded |
| Wheel center design | Spoked |
| Bearings | ABEC 11 |
| Hardness of the wheel | 88 |
| Wheel width | 24 mm |
| The width of the rubber wheels | 24 mm |
| For axle diameter | 8mm |
| Number of pieces in the package | 2 pcs |
| Wheel rubber color | Black |
| The color of the center of the wheel | Black |
| Designed in | Czech |
| Made in | China |