| Total weight | 1084 g |
| Color | black |
| Length of the board | 495 mm |
| Tube length of neck plate | 105 mm |
| Footspace | 335 mm |
| Designed in | USA |
| Deck Width | 127 mm |
| Total weight | 200 g |
| Total weight | 60 g |
| Dropout shape | Peg Cut (standard shape) |
| For the center of the wheel | 24mm |
| Wheel material | aluminium |
| Concave | Yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Shape of rubber | rounded |
| Type of headform according to the board | Integrated |
| Wheel center design | Hollow |
| Deck angle | 83 |
| Bearings | ABEC 11 |
| Hardness of the wheel | 88 |
| Neck deck | two-part |
| Brake material | cloak |
| Wheel width | 24 mm |
| Brake type | Flexless (Flex) |
| The width of the rubber wheels | 24 mm |
| Fork spindle diameter | 8mm |
| For axle diameter | 8mm |
| Number of pieces in the package | 1 piece |
| Wheel rubber color | Black |
| Made in | China |
| The color of the center of the wheel | Black |
| Designed in | Latvia |
| Designed in | Czech |
| total length | 510 mm |
| Total width | 154 mm |
| Wheel size | 110 mm |
A light and playful foundation for building your own freestyle scooter for the skatepark. This set of parts from the brand Divine combines low weight, excellent maneuverability, and modern design – ideal for technical tricks, whips, and airtime in the park.
Divine Park Deck
A narrow, lightweight park deck with lower weight and great control.
Length: approx. 495 mm
Width: 127 mm
Material: Aluminum
Style: Skatepark (responsive, suitable for whip tricks)
🔘 Divine Light 110 mm Wheels (2 pcs)
Fast and lightweight wheels with an aluminum core and smooth rolling.
Average: 110 mm
Width: 24 mm
Material: PU rubber + CNC core
Part of the ABEC-10 bearing
🎨 Griptape Divine Nyx
High-quality grip with a striking design and coarse texture for excellent adhesion.
Rider focused on skatepark style
Ideal for intermediate and advanced
For those who want a lightweight scooter for tricks
| Total weight | 1084 g |
| Color | black |
| Length of the board | 495 mm |
| Tube length of neck plate | 105 mm |
| Footspace | 335 mm |
| Designed in | USA |
| Deck Width | 127 mm |
| Total weight | 200 g |
| Total weight | 60 g |
| Dropout shape | Peg Cut (standard shape) |
| For the center of the wheel | 24mm |
| Wheel material | aluminium |
| Concave | Yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Shape of rubber | rounded |
| Type of headform according to the board | Integrated |
| Wheel center design | Hollow |
| Deck angle | 83 |
| Bearings | ABEC 11 |
| Hardness of the wheel | 88 |
| Neck deck | two-part |
| Brake material | cloak |
| Wheel width | 24 mm |
| Brake type | Flexless (Flex) |
| The width of the rubber wheels | 24 mm |
| Fork spindle diameter | 8mm |
| For axle diameter | 8mm |
| Number of pieces in the package | 1 piece |
| Wheel rubber color | Black |
| Made in | China |
| The color of the center of the wheel | Black |
| Designed in | Latvia |
| Designed in | Czech |
| total length | 510 mm |
| Total width | 154 mm |
| Wheel size | 110 mm |