| total length | 165 mm |
| Total weight | 150 g |
| Total weight | 980 g |
| Height of handlebars | 675 mm |
| The width of the handlebars | 610 mm |
| Backsweep | No |
| Terminals for | steel handlebars |
| Material of the handlebars | aluminium |
| Notch | Yes |
| Adapter Bar | No |
| Handlebar outer diameter | 35 mm |
| Internal handlebar diameter | 28 mm |
| Handles for compression | IHC, SpiderHIC, ICS |
| The shape of the handlebars | Shape Y |
| Color | black |
| Color | silver |
| Designed in | Latvia |
| Designed in | England |
| Made in | China |
| Shim | Yes |
| Inner diameter of the sleeve | 32 and 35mm |
| Inner diameter of the sleeve | 35 mm |
| Screw size | M8 |
| Clamp type | two screws |
| Material | aluminium |
Premium combination of components from brands Triad and Oath for a stylish, durable, and functional setup.
A great choice for any rider who wants a combination of lightness, strength, and a striking appearance.Triad Extortion V2 670 mm Handlebars
Aluminum handlebars – ideal for technical riding.
Height: 675 mm
Width: approx. 610 mm
Material: Aluminum 7075
Shape: Y-bar
Compatibility: IHC
Oath Cage Clamp
Two-point clamp with an elegant color gradient and high strength.
Compatibility: HIC / IHC
Material: Aluminum
Weight: 85 g
Oath Bermuda Grips
Soft, ergonomically shaped grips with a striking design and maximum grip.
Length: approx. 165 mm
Material: soft TPR
Including bar ends for steel handlebars
Freestyle riders focused on park and street
Intermediate to pro riders
Those who want a light and visually exceptional setup
| total length | 165 mm |
| Total weight | 150 g |
| Total weight | 980 g |
| Height of handlebars | 675 mm |
| The width of the handlebars | 610 mm |
| Backsweep | No |
| Terminals for | steel handlebars |
| Material of the handlebars | aluminium |
| Notch | Yes |
| Adapter Bar | No |
| Handlebar outer diameter | 35 mm |
| Internal handlebar diameter | 28 mm |
| Handles for compression | IHC, SpiderHIC, ICS |
| The shape of the handlebars | Shape Y |
| Color | black |
| Color | silver |
| Designed in | Latvia |
| Designed in | England |
| Made in | China |
| Shim | Yes |
| Inner diameter of the sleeve | 32 and 35mm |
| Inner diameter of the sleeve | 35 mm |
| Screw size | M8 |
| Clamp type | two screws |
| Material | aluminium |