| Freestyle scooter for | beginners |
| Total weight | 3670 g |
| For rider height | 135-165 cm |
| Backsweep | Yes |
| Height of handlebars | 570 mm |
| The width of the handlebars | 520 mm |
| Height of the handlebars from the ground | 825 mm |
| Material of the handlebars | steel |
| Handlebar outer diameter | 32 mm |
| Internal handlebar diameter | 28 mm |
| The shape of the handlebars | Shape T |
| Length of the board | 495 mm |
| Deck Width | 115 mm |
| Footspace | 350 mm |
| Deck angle | 83,5 |
| Concave | Yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Neck deck | one-piece |
| Dropout shape | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp type | three screws |
| Inner diameter of the sleeve | 32 mm |
| Type of headform according to the board | unintegrated |
| Head assembly | threadless |
| Bearings of head assembly | ball, encapsulated |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork material | steel |
| Wheel size | 110 mm |
| The width of the rubber wheels | 24 mm |
| Wheel width | 24 mm |
| Wheel center design | Spoked |
| Wheel material | cloak |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | IHC |
| Brake type | Flexless (Flex) |
| Brake material | steel |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | black |
| Color | blue |
| Designed in | England |
| Made in | China |
Super scooter for "a few " crowns ? So this is clearly the new Classic V9 model from the English brand Slamm Scooters. Slamm Scooters began to operate on the market as one of the first freestyle brands to become interested in scooters. The scooter is designed for beginners and intermediate riders.
Main advantages:
Specifications:
| Freestyle scooter for | beginners |
| Total weight | 3670 g |
| For rider height | 135-165 cm |
| Backsweep | Yes |
| Height of handlebars | 570 mm |
| The width of the handlebars | 520 mm |
| Height of the handlebars from the ground | 825 mm |
| Material of the handlebars | steel |
| Handlebar outer diameter | 32 mm |
| Internal handlebar diameter | 28 mm |
| The shape of the handlebars | Shape T |
| Length of the board | 495 mm |
| Deck Width | 115 mm |
| Footspace | 350 mm |
| Deck angle | 83,5 |
| Concave | Yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Neck deck | one-piece |
| Dropout shape | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp type | three screws |
| Inner diameter of the sleeve | 32 mm |
| Type of headform according to the board | unintegrated |
| Head assembly | threadless |
| Bearings of head assembly | ball, encapsulated |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork material | steel |
| Wheel size | 110 mm |
| The width of the rubber wheels | 24 mm |
| Wheel width | 24 mm |
| Wheel center design | Spoked |
| Wheel material | cloak |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | IHC |
| Brake type | Flexless (Flex) |
| Brake material | steel |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | black |
| Color | blue |
| Designed in | England |
| Made in | China |