| Wheel size | 100, 110, 115, 120 mm |
| Color | černá |
| Fork spindle diameter | 8mm |
| Total weight | 1260 g |
| Total weight | 210 g |
| Total weight | 283 g |
| For the center of the wheel | 24mm |
| Wheel material | aluminium |
| Made in | China |
| Shape of rubber | rounded |
| Wheel center design | Hollow |
| Bearings | ABEC 9 |
| Hardness of the wheel | 88 |
| Wheel width | 24 mm |
| The width of the rubber wheels | 26 mm |
| For axle diameter | 8mm |
| Number of pieces in the package | 2 pcs |
| Wheel rubber color | Blue |
| The color of the center of the wheel | multicolor |
| Designed in | Latvia |
| Designed in | USA |
| Designed in | England |
| Length of the board | 495 mm |
| Deck Width | 120 mm |
| Footspace | 330 mm |
| Dropout shape | Peg Cut (Box cut is included) |
| Wheel size | 100, 110 mm |
| Concave | Yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Type of headform according to the board | Integrated |
| Deck angle | 83 |
| Tube length of neck plate | 105 mm |
| Neck deck | two-part |
| Brake material | cloak |
| Brake type | Flexless (Flex) |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork for | IHC |
| Fork material | aluminium |
| Length of fork tube | 165 mm |
| C-ring on fork | Built-in (integrated) |
Premium base for a custom freestyle scooter focused on performance, speed, and clean design. This combination of Triad deck, Divine fork, and Oath wheels is ideal for riders who want a lightweight yet sturdy setup.
🛠️ What the set includes:
Triad Psychic Deck
A park deck with a narrow profile and sharp shape for precise control in the skatepark.
Length: 495 mm
Width: 120 mm
Material: Aluminum
Neck: one-piece, integrated
Brake: Flex fender
Oath Bermuda Wheels 110 mm
Stylish wheels with a unique design.
Diameter: 110 mm
center width of the wheel: 24mm
wheel rubber width: 26mm
Material: PU + aluminum core
Bearings: ABEC-9 (included)
Divine IHC Fork
Lightly designed IHC fork with a clean silver finish.
Material: Aluminum
Compatibility: 110 mm wheels
Style: Park
Weight: approx. 280 g
Compression system: IHC
Style: Skatepark / freestyle
Weight of the set: very low
Level: intermediate / advanced riders
🧰 Note: These are individual parts, not a fully assembled scooter. You can thus build your own setup according to what suits you best.
| Wheel size | 100, 110, 115, 120 mm |
| Color | černá |
| Fork spindle diameter | 8mm |
| Total weight | 1260 g |
| Total weight | 210 g |
| Total weight | 283 g |
| For the center of the wheel | 24mm |
| Wheel material | aluminium |
| Made in | China |
| Shape of rubber | rounded |
| Wheel center design | Hollow |
| Bearings | ABEC 9 |
| Hardness of the wheel | 88 |
| Wheel width | 24 mm |
| The width of the rubber wheels | 26 mm |
| For axle diameter | 8mm |
| Number of pieces in the package | 2 pcs |
| Wheel rubber color | Blue |
| The color of the center of the wheel | multicolor |
| Designed in | Latvia |
| Designed in | USA |
| Designed in | England |
| Length of the board | 495 mm |
| Deck Width | 120 mm |
| Footspace | 330 mm |
| Dropout shape | Peg Cut (Box cut is included) |
| Wheel size | 100, 110 mm |
| Concave | Yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Type of headform according to the board | Integrated |
| Deck angle | 83 |
| Tube length of neck plate | 105 mm |
| Neck deck | two-part |
| Brake material | cloak |
| Brake type | Flexless (Flex) |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork for | IHC |
| Fork material | aluminium |
| Length of fork tube | 165 mm |
| C-ring on fork | Built-in (integrated) |