| Total weight | 220 g |
| Wheel size | 110 mm |
| Wheel material | aluminium |
| Shape of rubber | rounded |
| Wheel center design | Hollow |
| Bearings | ABEC 9 |
| Hardness of the wheel | 88 |
| Wheel width | 24 mm |
| The width of the rubber wheels | 24 mm |
| Color | white |
| For axle diameter | 8mm |
| Number of pieces in the package | 2 pcs |
| Wheel rubber color | Black |
| Designed in | USA |
| The color of the center of the wheel | Black |
| Made in | China |
Fuzion is a Californian brand famous for its originality and sophisticated design. Not only do they stand out with their quality parts that are designed right here in sunny California but they have complete scooters that are worth the sin. The dimensions of the castors are 110 mm diameter and 24 mm width. The weight of one wheel is only 220 grams so they are suitable for skatepark. The material of the wheel centre is aluminium and the rubber hardness is 88A. IN THE PACKAGE YOU WILL FIND 2PCS OF WHEELS.
Specifications: