
Wishing everyone a beautiful Sunday!
Another unboxing is here! This time, we will take a look at the freestyle scooter Addict Equalizer Black.
For a detailed description of the scooter, check out the video:
Today, we introduced the freestyle scooter Addict Equalizer Black in the video.
Scooter is packed really cleverly, it doesn't move at all in the packaging. The package naturally includes a manual, a 6mm Allen key, and a 13mm wrench.
Handlebars are really great, steel, with backsweep, which is an advantage for street riders. Grips are really soft and we also really like the ends, which feature the manufacturer's logo. The handlebars are for the HIC compression system, so they have an outer diameter of 35 mm and an inner diameter of 32 mm.The overall handlebar design is very well done. Socket is visually nice, the notch is slightly above the socket, but overall it fits well, there are M8 screws with a 6 Allen key. The handlebar height is 680 mm and the handlebar width is 605 mm.
The scooter deck features Eagle wheels with a wheel rubber width of 24 mm and a wheel hub width of 24 mm with an aluminum hub. Springless stopper with a rounded shape that contributes to its durability, screws are for Allen key 4. Concave is not missing, the griptape has a great design, otherwise, the deck has a classic, square, street shape. There is also a recess for the nut, so you will only need a 6mm Allen key to tighten the wheel. The bottom of the board also has a super design and the welds are outside the board, which is a big plus.
The fork is one-piece, aluminum, threadless with an HIC compression system.
Neck of the board is welded, it is made of two pieces, the neck is really nice, robust for integrated headsets, which is great. The length of the board is 570 mm and the width of the board is 127 mm.The weight of the scooter is 4,300 g, the total height of the scooter is 920 mm, and the load capacity of the scooter is 100 kg.
Main advantages:
Specifications:

| Freestyle scooter for | intermediate riders |
| Weight | 4300 g |
| Backsweep | No |
| Handlebar height | 680 mm |
| Handlebar width | 605 mm |
| Handlebar height from the ground | 920 mm |
| Handlebar shape | Shape Y |
| Handlebar Material | steel |
| Outer Diameter of Handlebars | 35 mm |
| Inner Diameter of Handlebars | 32 mm |
| Deck Length | 570 mm |
| Deck Width | 127 mm |
| Deck Angle | 83 |
| Concave | yes |
| Deck Material | aluminum 6061 T6 |
| Deck Neck | two-piece |
| Dropout Shape | Box Cut (square shape) |
| Clamp | two screw |
| Inner diameter of the clamp without SHIM | 35 mm |
| Type of headset according to the deck | Integrated |
| Headset | Threadless |
| Headset bearings composition | industrial |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork Material | aluminum |
| Wheel Size | 110 mm |
| Wheel Rubber Width | 24 mm |
| Wheel Hub Width | 24 mm |
| Wheel Hub Design | Spoked |
| Hub Material wheels | aluminum |
| Compression system | HIC |
| Brake type | springless (Flex fender) |
| Brake material | steel |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | black |
Rating: We didn't find any negatives, the only minor issue we would point out is the notch, which could have been slightly smaller, but the fork with the HIC compression system is sufficiently high, so it shouldn't be a problem. For us, really great street scooter at a fantastic price! A huge plus is definitely the Eagle wheels, as these wheels are among the highest quality on the market. The grips and backsweep are great too! We definitely recommend the scooter!
In our gallery you can view all color variants of this scooter and don't forget to check out our complete offer of these Addict Equalizer scooters.
Follow us further on youtube, instagram, and facebook, and we would be happy if you share your experiences with this scooter with us.
The Scootshop.cz Team





