
We wish everyone a beautiful day,
We have a new unboxing for you!
This time, let's take a look together at the freestyle scooter Addict Revenger.
In the video, we introduced the freestyle scooter Addict Revenger.
The scooter is really firmly and well packed, it cannot move within the packaging. This scooter is really large in size. The package includes a manual, a 6mm Allen key, and a 13mm wrench.
The scooter is definitely for big riders. The handlebars are in a "T" shape, made of steel with an outer diameter of 35 mm and an inner diameter of 32 mm, so they are designed for HIC compression. system. The grips are quite soft, we like their length, and they have interesting end caps. The beautiful Addict logo is also present on the front of the handlebars. The clamp is lightweight, yet it is large, which ensures its higher durability, the screws are M8 for a 6mm Allen key, the notch protrudes slightly, but the fork is sufficiently long. The handlebar height is 720 mm, and the handlebar width is 680 mm.
The deck of this scooter is really large, featuring a beautiful griptape with concave. We like how they have executed the overall design of the box ends, you can replace the tips with new ones, they have a recess for the nut, so you only need a 6mm Allen key. The brake is steel, you will need a 4mm Allen key to tighten it. The scooter features Eagle wheels from the Chopsticks Radix series with a diameter of 115 mm and a width of 30 mm, equipped with Eagle Supply 608 2RS bearings, which Eagle claims are better than the standard ABEC-9. Wheels have better grip, they are faster.
The scooter's neck is made from a single piece, it is also lightweight, designed for integrated headsets.
The fork is for HIC compression. system, one-piece, threadless. At the bottom of the board, a square shape for street riding is visible. Grind rails are absolutely awesome, the welds and the design of the board's underside are absolutely amazing. The length of the board is 570 mm and the width of the board is 155 mm.The total height of the scooter is 980 mm and the total weight is 4,800 kg.
Main advantages:
Scooter specifications:

| Freestyle scooter for | advanced riders |
| Weight | 4800 g |
| Maximum rider height: | 195 cm |
| Minimum rider height: | 180 cm |
| Backsweep | No |
| Handlebar height | 720 mm |
| Handlebar width | 680 mm |
| Handlebar height from the ground | 980 mm |
| Handlebar Shape | T Shape |
| Handlebar Material | steel |
| Outer Diameter of Handlebars | 35 mm |
| Inner Diameter handlebars | 32 mm |
| Deck Length | 570 mm |
| Deck Width | 155 mm |
| Deck Angle | 83 |
| Concave | yes |
| Deck Material | aluminum 6068 T6 |
| Deck Neck | one-piece |
| Dropout Shape | Box Cut (square shape) |
| Clamp | two-screw |
| Inner diameter of the clamp without SHIM | 35 mm |
| Type of headset according to the deck | Integrated |
| Headset | threadless |
| Headset bearings composition | industrial |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork Material | aluminum |
| Wheel Size | 115 mm |
| Wheel Rubber Width | 30 mm |
| Wheel Hub Width | 30 mm |
| Wheel Hub Design | Spoked |
| Hub Material wheels | aluminum |
| Bearings | Eagle 608 2RS |
| Compression system | HIC |
| Brake type | springless (Flex fender) |
| Brake material | steel |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | black |
| Color | silver |
Rating: For us, an absolutely superb scooter with nothing to criticize. It will definitely be appreciated mainly by street riders. Perfect scooter with a really large deck, great handlebars. We definitely recommend it for larger riders.
We hope you enjoyed our video and are already looking forward to the next one!
Check out our gallery where you can find all the photos of the freestyle scooter Addict Revenger.
Find the complete offer of Addict Revenger freestyle scooters HERE.
Follow us further on youtube, instagram, and facebook, and we would be happy if you share your experiences with this scooter with us.
Team Scootshop.cz





