
We wish everyone a beautiful sunny Saturday,
We have prepared a new unboxing for you!
Today, we will take a look at the freestyle scooter Addict Revenger Glow.
Today, in the video, we introduced the new freestyle scooter Addict Revenger Glow.
The scooter is tightly packed, and the package includes a manual and two wrenches sized 13 and 6, which will of course help in assembling the scooter. Handlebars are made of steel, in a "T" shape, with overall good grips, and also feature plastic end caps with the Addict logo. Handlebar design also appeals to us, featuring a nicely designed Addict logo. Clamp is two-bolt, with a hex key size of 6 and the Addict logo is not missing here either. Handlebars are for the HIC compression system. The handlebar height is 720 mm and the handlebar width is 640 mm.
The deck of the scooter is really large, there are wheels with a width of 30 mm, they have a nice spoked center. The fork has an interesting design, it is threadless, one-piece, as we have already mentioned on the HIC compression system. The neck of the board has an interesting design again, it is one-piece and the welds are really massive. The bottom of the deck has no visible welds, so nothing will get in your way during grinds, which street riders will definitely appreciate. Box ends are also rounded. The brake here is steel, and the deck also features a griptape with the Addict logo. The dimensions of the board are 590 mm x 146 mm and the footspace is 410 mm.
The total height of the scooter is 980 mm, so the scooter is definitely designed for taller riders. The total weight of the scooter is 4640 g.
THE SCOOTER SHINES IN THE DARK!
Main advantages:
Product specifications:

| Freestyle scooter for | advanced riders |
| Weight | 4640 g |
| Backsweep | No |
| Handlebar height | 720 mm |
| Handlebar width | 640 mm |
| Handlebar height from the ground | 980 mm |
| Handlebar shape | Shape T |
| Handlebar Material | steel |
| Outer Diameter of Handlebars | 35 mm |
| Inner Diameter of Handlebars | 32 mm |
| Deck length | 590 mm |
| Deck width | 146 mm |
| Footspace | 410 mm |
| Deck angle | 83.5 |
| Dropout shape | Box Cut (square shape) |
| Concave | yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Deck neck | one-piece |
| Clamp | two-bolt |
| Inner diameter of the clamp without SHIM | 35 mm |
| Type of headset according to boards | Integrated |
| Headset | threadless |
| Headset bearings | industrial |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork Material | aluminum |
| Wheel Size | 115 mm |
| Wheel Rubber Width | 30 mm |
| Wheel Hub Width | 30 mm |
| Wheel Hub Design | Spoked |
| Hub Material wheels | aluminum |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | HIC |
| Brake type | springless (Flex fender) |
| Brake material | steel |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | black |
Rating: We definitely recommend the scooter for taller riders who ride street.
The width of the wheels is also a big hit! THIS SCOOTER GLOWS IN THE DARK, which is absolutely awesome! We definitely recommend the scooter due to the use of the highest quality materials and its large dimensions.
We hope you enjoyed our video and are already looking forward to the next one!
Check out our gallery where you will find all the photos of the freestyle scooter Addict Revenger Glow.
Don't forget to check out all variants of this scooter.
Follow us further on youtube, instagram, and facebook, and we would be happy if you share your experiences with this scooter with us.
Team Scootshop.cz





