
We wish everyone a beautiful day,
We have a new unboxing for you!
This time, let's take a look together at the Bestial Wolf Booster B18 Limited Edition Soul!
In the video, we introduced the Bestial Wolf Booster B18 Limited Edition Soul.
The package includes a 13 wrench and a 6 Allen key.
Manual is in foreign languages, but don't worry, we will also send you instructions in Czech.On the board, there are wheels with a size of 110 mm and a wheel hub width of 24 mm. These wheels are even faster than those on previous models. The main news of this model is that there is an aluminum, one-piece fork. The fork is more durable and lighter. There is IHC compr. system. The board has an integrated headset, two-piece neck. The board has a concave, which is great because your feet won't slip off as it is slightly curved. The grip once again has a great design, featuring a beautiful plastic brake. The board is mainly for park riding. The length of the board is 520 mm, the width of the board is 118 mm, and the footspace is 355 mm.
Solid steel handlebars made from CrMo 4130 in a T shape. A minor advantage of the handlebars is that the notch is hidden in the clamp, making the handlebars more durable and there is a lower likelihood of cracking at the notch. Triple socket for hex key 5. The handlebar height is 600 mm and the handlebar width is 550 mm.
The total weight of the scooter is 3,800 g and the total height of the scooter is 850 mm.
Main advantages of the scooter:
Scooter specifications:

| Freestyle scooter for | slightly advanced riders |
| Weight | 3800 g |
| Maximum rider height: | 165 cm |
| Minimum rider height: | 135 cm |
| Backsweep | No |
| Handlebar height | 600 mm |
| Handlebar width | 550 mm |
| Handlebar height from the ground | 850 |
Rating: RECOMMENDED! As always, Bestial Wolf brings us great products. It will definitely appeal to older beginner riders or slightly advanced riders. Excellent for the skatepark.
We hope you enjoyed our video and are already looking forward to the next one!
Check out our gallery where you will find all the photos of the Bestial Wolf Booster B18 Limited Edition Soul.
Find the complete offer of freestyle scooters Bestial Wolf Booster Limited Edition HERE.
Follow us further on youtube, instagram, facebook, and now also on TikTok, and we would be happy if you share your experiences with this scooter with us.
Team Scootshop.cz





