
We wish everyone a beautiful day,
We have a new unboxing for you!
This time, let's take a look at the Bestial Wolf Rocky R12 Tiger Limited Edition!
In the video, we introduced the Bestial Wolf Rocky R12 Tiger Limited Edition.
Scooters in this limited edition are absolutely perfectly packaged.
Included in the package is a manual, street box ends, park box ends on the deck, a 13, 5, and 6 key to tighten the individual components of the scooter. The manual is in many languages and we will provide it in the Czech language.At the bottom of the board of this scooter, there is a tiger and for us, it is absolutely superbly executed! The year 2022 is the Year of the Tiger according to the Chinese calendar. The wheels on this scooter are 120 mm in size, 24 mm in width. Fork is a classic aluminum, with HIC compression. system. Integrated headset. The neck is two-part. The board has a concave shape, so your feet won't slip off.
The grip on the board once again has a superb design.
The cord stopper is classic, made of plastic with a top design. The length of the board is 530 mm, the width of the board is 125 mm, and the footspace is 360 mm.The board is completely redesigned, lighter and stronger, but the biggest advantage of this scooter is the interchangeable Box Ends! You can either have the back of the board beveled or square.The handlebars are made of steel, and the grips on these handlebars are really comfortable. The handlebars are shaped like a "Y". Double clamp for Allen key 5. The handlebar height is 650 mm and the handlebar width is 580 mm.
The total weight of the scooter is 3,950 g and the total height of the scooter is 880 mm.

| Freestyle scooter for | slightly advanced riders |
| Weight | 3950 g |
| Maximum rider height: | 180 cm |
| Minimum rider height: | 150 cm |
| Backsweep | No |
| Handlebar height | 650 mm |
| Handlebar width | 580 mm |
| Handlebar height from the ground | 880 mm |
| Handlebar Shape | Y Shape |
| Handlebar Material | steel |
| Outer Diameter of Handlebars | 35 mm |
| Inner Diameter handlebars | 32 mm |
| Deck length | 530 mm |
| Deck width | 125 mm |
| Footspace | 360 mm |
| Deck angle | 83 |
| Concave | yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Deck neck | two-piece (welded) |
| Dropout shape | Peg Cut (Box cut included) |
| Clamp | two-bolt |
| Inner diameter of the clamp without SHIM | 35 mm |
| Type of headset according to the deck | Integrated |
| Headset | threadless |
| Headset bearings composition | industrial |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork Material | aluminum |
| Wheel Size | 120 mm |
| Wheel Rubber Width | 24 mm |
| Wheel Hub Width | 24 mm |
| Wheel Hub Design | Spoked |
| Hub Material wheels | aluminum |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | HIC |
| Brake type | springless (Flex fender) |
| Brake material | steel |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | red |
| Designed in | Spain |
| Made in | China |
Rating: This scooter is designed for riders who are up to 180 cm tall.It is suitable for both street and skatepark!Bestial Wolf Rocky R12 Tiger is a great scooter for intermediate and advanced riders.
We hope you enjoyed our video and are already looking forward to the next one!
Check out our gallery where you will find all the photos of the Bestial Wolf Rocky R12 Tiger Limited Edition.
Find the complete offer of Bestial Wolf Limited Edition freestyle scooters HERE.
Follow us further on youtube, instagram, facebook, and now also on TikTok, and we would be happy if you share your experiences with this scooter with us.
Team Scootshop.cz





