
We wish everyone a beautiful day,
We have a new unboxing for you!
This time, we'll take a look at the Flyby Y-style together.
In the video, we introduced the Flyby Y-style.
The scooter packaging is sturdy, and the package includes instructions with a 5mm Allen key, which is sufficient for tightening the entire scooter.
The scooter has solid steel Y-shaped handlebars measuring 600 mm in height and 560 mm in width. The handlebars feature a two-bolt clamp with M6 screws. The grips here are super comfortable. For smooth scootering, the Flyby brand chose integrated, threadless headset. The fork is two-piece, steel, and threadless.
The board has undergone numerous tests and has been fine-tuned to the last detail.
The board is welded from two aluminum parts with T6 material strength. The board has good dimensions for learning new tricks. The dimensions of the board are 490 mm in length, 115 mm in width, and 350 mm is the footspace. The scooter is equipped with a pair of wheels with an aluminum core and dimensions of 110 x 24 mm. The wheels have ABEC9 bearings, which ensure the scooter's speed. At the end of the deck is a steel flex fender brake.The total weight of the scooter is 3,800 g and the total height of the scooter is 810 mm.
Main advantages:
Specifications:

| Freestyle scooter for | intermediate riders |
| Weight | 3800 g |
| Maximum rider height: | 165 cm |
| Minimum rider height: | 135 cm |
| Backsweep | No |
| Handlebar height | 600 mm |
| Handlebar width | 560 mm |
| Handlebar height from the ground | 810 mm |
| Handlebar Shape | Y Shape |
| Handlebar Material | steel |
| Outer Diameter of Handlebars | 32 mm |
| Inner Diameter handlebar | 28 mm |
| Deck length | 490 mm |
| Deck width | 115 mm |
| Footspace | 350 mm |
| Deck angle | 83 |
| Concave | no |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Deck neck | two-piece (welded) |
| Dropout shape | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp | two-bolt |
| Inner diameter of the clamp without SHIM | 32 mm |
| Type of headset according to the deck | Integrated |
| Headset | threadless |
| Headset bearings composition | industrial |
| Fork type | threadless, two-piece |
| Fork Material | steel |
| Wheel Size | 110 mm |
| Wheel Rubber Width | 24 mm |
| Wheel Hub Width | 24 mm |
| Wheel Hub Design | Spoked |
| Hub Material wheels | aluminum |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | IHC |
| Brake type | Fender (non-flexible, fixed) |
| Brake Material | steel |
| Load Capacity | 100 kg |
| Color | blue |
| Color | black |
| Designed in | Latvia |
| Made in | China |
Rating: The scooter is definitely designed for beginners and intermediate riders. The Flyby Y-style scooter is definitely designed for the skatepark.
We hope you enjoyed our video and are already looking forward to the next one!
Check out our gallery where you can find all the photos of the Flyby Y-style.
Find the complete offer of Flyby Y-style freestyle scooters HERE.
Follow us further on youtube, instagram, facebook, and now also on TikTok, and we would be happy if you share your experiences with this scooter with us.
Team Scootshop.cz





