We wish everyone a beautiful Monday,
We have a new unboxing for you!
This time, we'll take a look at the AO Sachem XT freestyle scooter.
This time, in the video, we introduced the AO Sachem XT freestyle scooter.
The scooter is packed really well and definitely didn't fall to the ground xD, despite everything it endured without major damage and remained intact in the packaging, so we could say that the stress test went perfectly :)). The package includes several hex keys, wrenches, and also a manual. And as we are used to with AO, the package also includes 4 colorful stickers.
The handlebars are classic, steel, in a "T" shape with raptor grips, which you can also find on our website. These grips are really large and soft. Classic plastic tips are not missing here. The outer diameter of the handlebars is 35 mm and the inner diameter of the handlebars is 32 mm. Clamp looks really nice, there is a clamp with two M8 screws, hex 6, and the notch is higher than the clamp, so it's not hidden, but we have a sufficiently long fork, so we think it's fine. The handlebar height is 620 mm and the handlebar width is 560 mm.
The board looks really great, it caught our attention the most, it is lightweight from all sides (bottom side and neck).
The board features wheels with an aluminum core and a width of 24 mm, and there are ABEC9 bearings. The bomb is a stopper that you can move around, allowing you to fit different sizes of wheels by simply adjusting the stopper.The board has a Peg-cut shape at the end. The bottom of the board is lightweight, there are beautiful welds and it features a nice AO logo. The design is really nice and the grind rails hide the notch, so awesome!The deck's neck once again features a great design, lightweight, welded for integrated headsets. The fork here is steel, two-piece, with IHC compression. system. The board has a concave.The length of the board is 520 mm, the width of the board is 122 mm, the footspace is 350 mm. The total weight of the scooter is 3,780 g, and the total height of the scooter is 885 mm.
Main advantages:
Specifications:

| Freestyle scooter for | older beginners |
| Weight | 3780 g |
| Maximum rider height: | 180 cm |
| Minimum rider height: | 163 cm |
| Backsweep | No |
| Handlebar height | 620 mm |
| Handlebar width | 560 mm |
| Handlebar height from the ground | 885 mm |
| Handlebar Shape | T Shape |
| Handlebar Material | steel |
| Outer Diameter of Handlebars | 35 mm |
| Inner Diameter handlebars | 32 mm |
| Deck length | 520 mm |
| Deck width | 122 mm |
| Footspace | 350 mm |
| Concave | yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Deck neck | one-piece |
| Dropout shape | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp | two-screw |
| Inner diameter of the clamp without SHIM | 35 mm |
| Type of headset according to the deck | Integrated |
| Headset | threadless |
| Headset bearings composition | industrial |
| Fork type | threadless, two-piece |
| Fork Material | steel |
| Wheel Size | 110 mm |
| Wheel Rubber Width | 24 mm |
| Wheel Hub Width | 24 mm |
| Wheel Hub Design | Spoked |
| Hub Material wheels | aluminum |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | IHC |
| Brake type | springless (Flex fender) |
| Brake material | aluminum |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | black |
| Designed in | USA |
| Manufactured in | China |
| Color | red |
Rating: The scooter's design is definitely great for us, the grips are nice, the deck caught our attention the most, we really like it the most on the entire scooter. A definite plus is the size of the handlebars, which will be appreciated by taller riders. The biggest advantage is the sliding brake. The downside is the fork, which is steel, and in this price category, we would expect an aluminum fork.
We hope you enjoyed our video and are already looking forward to the next one!
Check out our gallery where you can find all the photos of the freestyle scooter AO Sachem XT.
Find the complete offer of AO Sachem XT freestyle scooters HERE.
Follow us further on youtube, instagram, and facebook, and we would be happy if you share your experiences with this scooter with us.
Team Scootshop.cz





