We wish everyone a beautiful Monday,
We have a new unboxing for you!
This time, let's take a look at the freestyle scooter Revolution Supply Storm.
This time we introduced the freestyle scooter Revolution Supply Storm.
The scooter is tightly packed, it doesn't move in the packaging and each component is wrapped. The scooter comes with a manual, and we also found a hex key 6 in the handlebars, but in our opinion, it is really small and most likely won't serve you as it should.
The handlebars are made of steel, they have a nice design, our piece is just a bit scratched, which really disappointed us. Grips are quite comfortable, they are longer than usual for these scooters, and there are nice plastic end caps with a logo. The handlebars are shaped like a "Y", they have a brace, which is great because they are stronger. The scooter has very nicely done design details.
We must praise the clamp, it has 8 bolts and 6 Allen screws, the notch is higher than the clamp, but the fork is long enough, so it shouldn't be a problem. The dimensions of the handlebars are height 554 mm x width 580 mm.
The scooter features Hollow Core wheels measuring 110 mm with an aluminum and hollow core. The width of the wheel hub and the width of the wheel rubber is 24 mm. There is a classic springless stopper here. The griptape is classic, with a nice design. There is concave here. The bottom of the board also has a very nice design and the grind rails are higher than the welds, so the welds won't get damaged immediately and should therefore have a longer lifespan.
The scooter's neck is two-piece, for integrated headsets, which is a huge plus, and an even bigger advantage is that there is a one-piece aluminum fork with an IHC compression system on a 6mm Allen key. The length of the board is 495 mm and the width of the board is 120 mm.
The folded scooter is quite light, which pleasantly surprised us. The total height of the scooter is 795 mm and the total weight of the scooter is 3,200 g.
Main advantages:
Specifications:

| Freestyle scooter for | older beginners |
| Weight | 3200 g |
| Maximum rider height: | 165 cm |
| Minimum rider height: | 150 cm |
| Backsweep | Yes |
| Handlebar height | 554 mm |
| Handlebar width | 580 mm |
| Handlebar height from the ground | 795 mm |
| Handlebar Shape | Y Shape |
| Handlebar Material | steel |
| Outer Diameter of Handlebars | 32 mm |
| Inner Diameter handlebars | 28 mm |
| Deck length | 495 mm |
| Deck width | 120 mm |
| Deck angle | 82,5 |
| Concave | yes |
| Deck Material | aluminum 6061 T6 |
| Deck Neck | two-piece |
| Dropout Shape | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp | two-bolt |
| Inner Diameter of Clamp without SHIM | 32 mm |
| Type of Headset According to boards | Integrated |
| Headset | threadless |
| Headset bearings | industrial |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork Material | aluminum |
| Wheel Size | 110 mm |
| Wheel Rubber Width | 24 mm |
| Wheel Hub Width | 24 mm |
| Wheel Hub Design | Solid |
| Hub Material wheels | aluminum |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | IHC |
| Brake type | springless (Flex fender) |
| Brake material | steel |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | black |
| Designed in | England |
| Made in | China |
Rating: Scooter looks good to us, the price of this scooter is also great! A huge plus is the one-piece fork and clamp. The board is sufficiently long, the neck is slightly longer, so overall it should be stronger. A downside of the scooter is the notch, which we would make a little shorter and the welds of the scooter. We definitely recommend the scooter for older beginners.
We hope you enjoyed our video and are already looking forward to the next one!
Check out our gallery where you can find all the photos of the freestyle scooter Revolution Supply Storm.
Find the complete offer of Revolution freestyle scooters HERE.
Follow us further on youtube, instagram, and facebook, and we would be happy if you share your experiences with this scooter with us.
Team Scootshop.cz





