
Beautiful Sunday evening to everyone,
We have prepared a new unboxing for you!
Today we will take a look at the freestyle scooter Invert Supreme 1-7-12 Black/Neo Purple.
Today, in the video, we introduced the freestyle scooter Invert Supreme 1-7-12 Black/Neo Purple.
The scooter is once again tightly packed, just like their more expensive model that we showed in the previous unboxing. The package includes a manual and two size 5 hex keys.
Handlebars are classic, steel in a "T" shape with an outer diameter of 32 mm and an inner diameter of 28 mm. Grips are standard and in our opinion have a really beautiful design, and they also include plastic end caps. Clamp is two-bolt for size 8 bolts, so it is stronger, the notch ends just above the clamp, the fork is also longer, so they should not crack. The handlebars themselves are lightweight, with a height of 580 mm and a width of 520 mm.
The scooter deck has a superb design, with high grind rails on the bottom of the deck, so it doesn't reach the welds. There are plastic covers at the front and back. At the back of the board, you only need a size 5 Allen key to tighten the wheel again, the brake is tightened with a size 4 Allen key, which is easier to handle. The brake is standard, steel, and lightweight, again with a very nice design. Wheels are hollow, with a size of 110 mm and a wheel rubber width of 24 mm, bearings are ABEC 7.
The scooter's neck is welded, two-piece, for non-integrated headsets, classic bearings. The compression system here is IHC, which is quite nice. The fork is threadless, steel, and two-piece with a nice design. The length of the board is 495 mm and the width of the board is 110 mm.
The total weight of the scooter is 3,600 g, and the total height of the scooter is 800 mm.
Main advantages:
Specifications:

| Freestyle scooter for | beginners |
| Weight | 3600 g |
| Backsweep | No |
| Handlebar height | 580 mm |
| Handlebar width | 520 mm |
| Handlebar height from the ground | 800 mm |
| Handlebar shape | Shape T |
| Handlebar Material | steel |
| Outer Diameter of Handlebars | 32 mm |
| Inner Diameter of Handlebars | 28 mm |
| Board Length | 495 mm |
| Board Width | 110 mm |
| Board Angle | 82,5 |
| Concave | yes |
| Deck Material | aluminum 6061 T6 |
| Deck Neck | two-piece |
| Dropout Shape | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp | two-bolt |
| Inner Diameter of Clamp without SHIM | 32 mm |
| Type of Headset According to boards | non-integrated |
| Headset | threadless |
| Headset bearings | ball, encapsulated |
| Fork type | threadless, two-piece |
| Fork Material | steel |
| Wheel Size | 110 mm |
| Wheel Rubber Width | 24 mm |
| Wheel Hub Width | 24 mm |
| Wheel Hub Design | Hollow |
| Hub Material wheels | aluminum |
| Bearings | ABEC 7 |
| Compression system | IHC |
| Brake type | springless (Flex fender) |
| Brake material | steel |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | rainbow |
Rating: The scooter is great for us and we definitely recommend it for this price. Scooter is definitely for beginners and at this price, it has classic, standard equipment, so we wouldn't look for any shortcomings here.So don't hesitate and get yours today!
We hope you enjoyed our video and that the scooter caught your interest.
Check out our gallery where you will find all the photos of the freestyle scooter Invert Supreme 1-7-12 Black/Neo Purple.
Don't forget to check out all color variants of this scooter.
Follow us further on youtube, instagram, and facebook, and we would be happy if you share your experiences with this scooter with us.
Team Scootshop.cz





