
Beautiful Saturday afternoon to everyone,
We hope you have stepped into the new year on the right foot and can't wait for our new videos!
Right at the beginning of the year, we have prepared a new unboxing for you!
Today we will take a look at the freestyle scooter Invert Supreme 2-8-13 Neo/Green Black.
Check out the video:
Today, in the video, we introduced the freestyle scooter Invert Supreme 2-8-13 Neo/Green Black.
We are not quite convinced about the labeling of scooters, just a note right at the beginning. The scooter packaging is fine, the box is sturdy and the scooter is securely packed inside. The package includes a manual and two size 5 hex keys.
Handlebars have a super look, they are standard steel handlebars with soft, long grips. Grips naturally feature the INVERT logo. There are classic plastic tips here. The outer diameter of the handlebars is 32 mm and the inner diameter of the handlebars is 28 mm. The handlebars feature a double clamp, with 8 screws for a 5mm Allen key, which is quite nice, and the cut is almost hidden. The handlebar height is 580 mm and the handlebar width is 520 mm. Handlebars are quite light and the welds look standard.
The scooter deck has a really very nice design.
The board has a classic, standard griptape. There is concave, at the back of the scooter deck there is a nice, stylish brake, which is screwed from below with a 4mm Allen key. The wheels here are 110 mm in size, the width of the wheels is 24 mm, ABEC 7 bearings, with an aluminum core. The compression system here is IHC, the deck is for non-integrated headsets, the deck neck is of course welded, two-piece. Fork is here steel, two-piece, threadless with a nice INVERT logo.Headset - classic, non-integrated with sealed bearings. The board has plastic protective caps. At the back of the board, there is a screw for a 5mm Allen key and on the other side, there is a recess for the nut, thread, so you really only need one 5mm Allen key to tighten this scooter, which we really like. The board has relatively high grind rails, so the welds are slightly recessed, thus preventing easy cracking. The length of the board is 495 mm, the width of the board is 120 mm.The total weight of the scooter is 3,500 g, and the total height of the scooter is 800 mm.
Main advantages:
Specifications:

| Freestyle scooter for | older beginners |
| Weight | 3500 g |
| Backsweep | No |
| Handlebar height | 580 mm |
| Handlebar width | 520 mm |
| Handlebar height from the ground | 800 mm |
| Handlebar shape | Shape T |
| Handlebar Material | steel |
| Outer Diameter of Handlebars | 32 mm |
| Inner Diameter of Handlebars | 28 mm |
| Deck Length | 495 mm |
| Deck Width | 120 mm |
| Deck Angle | 82,5 |
| Concave | yes |
| Deck Material | aluminum 6061 T6 |
| Deck Neck | two-piece |
| Dropout Shape | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp | two-bolt |
| Inner Diameter of Clamp without SHIM | 32 mm |
| Type of Headset According to boards | non-integrated |
| Headset | threadless |
| Headset bearings | ball, encapsulated |
| Fork type | threadless, two-piece |
| Fork Material | steel |
| Wheel Size | 110 mm |
| Wheel Rubber Width | 24 mm |
| Wheel Hub Width | 24 mm |
| Wheel Hub Design | Hollow |
| Hub Material wheels | aluminum |
| Bearings | ABEC 7 |
| Compression system | IHC |
| Brake type | springless (Flex fender) |
| Brake material | steel |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | rainbow |
| Color | green |
Rating: The only downside we found, but it's probably an isolated piece, was that it was difficult to tighten the rear wheel due to the sprayed black paint. The scooter is great in size, the deck has a nice shape, and a great design. We recommend this scooter to all riders who are up to approximately 150/160 cm tall. Ideal Scooter for Older Beginners.
We hope you enjoyed our video and that the scooter caught your interest.
Check out our gallery where you will find all the photos of the freestyle scooter Invert Supreme 2-8-13 Neo/Green Black.
Don't forget to check out all color variants of this scooter.
Follow us further on youtube, instagram, and facebook, and we would be happy if you share your experiences with this scooter with us.
Team Scootshop.cz





