
We wish everyone a beautiful day,
We have a new unboxing for you!
This time, we'll take a look at the Longway Kaiza street scooter.
In the video, we introduced the Longway Kaiza street scooter.
The scooter is packed really tightly, the scooter does not move in the packaging. Included in the package are Longway Kaiza stickers and a 6mm Allen key.
The scooter deck has a perfect design.The scooter is equipped with a pair of 110 mm wheels with an aluminum core and rubber with a hardness of 88A.Board measures 480 mm in length and 114 mm in width. The scooter's neck is composed of two pieces. In the neck of the board, there is a one-piece aluminum fork, which also features a great design. Integrated head headset, industrial bearings, fork is on IHC compression. system. The board has a concave, which is great because your feet won't slip off. The vents on the board are great, again a super design feature! The board comes with Kaiza griptape, and you'll also receive an additional griptape for FREE from us! There is a classic plastic cord stopper.
The scooter has aluminum handlebars in a slight "Y" shape with dimensions of 550 x 550 mm, and the diameters of the handlebars are 28 mm/35 mm. There are also subtle braces here. Thanks to being made of aluminum, they are also extremely lightweight. There is a double clamp, the notch is on the side of these handlebars. Everything here is on hex key 6, which is great! The grips are super soft here, and the ends are classic plastic with the Longway logo.
The total weight of the scooter is 2,980 g and the total height of the scooter is 810 mm.
Main advantages:
Specifications:

| Freestyle scooter for | intermediate riders |
| Weight | 2980 g |
| Maximum rider height: | 150 cm |
| Minimum rider height: | 120 cm |
| Backsweep | No |
| Handlebar height | 550 mm |
| Handlebar width | 550 mm |
| Handlebar height from the ground | 810 mm |
| Handlebar Shape | Y Shape |
| Handlebar Material | aluminum |
| Outer Diameter of Handlebars | 35 mm |
| Inner Diameter handlebars | 28 mm |
| Deck length | 480 mm |
| Deck width | 114 mm |
| Footspace | 340 mm |
| Deck angle | 82,5 |
| Concave | yes |
| Deck Material | aluminum 6061 T6 |
| Deck Neck | two-piece (welded) |
| Dropout Shape | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp | two-bolt |
| Inner Diameter of Clamp without SHIM | 35 mm |
| Type of Headset According to boards | Integrated |
| Headset | threadless |
| Headset bearings | industrial |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork Material | aluminum |
| Wheel Size | 110 mm |
| Wheel Rubber Width | 24 mm |
| Wheel Hub Width | 24 mm |
| Wheel Hub Design | Spoked |
| Hub Material wheels | aluminum |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | IHC |
| Brake type | springless (Flex fender) |
| Brake material | steel |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | black |
| Designed in | Germany |
| Manufactured in | China |
Rating: Longway decided to join forces with team rider Kai Laughton (Kaizou) and created the perfect scooter for the skatepark for intermediate riders. We really like the design of the fork as well as the overall design of the scooter.
We hope you enjoyed our video and are already looking forward to the next one!
Check out our gallery where you can find all the photos of the Longway Kaiza street scooter.
Find the complete offer of Longway Kaiza freestyle scooters HERE.
Follow us further on youtube, instagram, facebook, and now also on TikTok, and we would be happy if you share your experiences with this scooter with us.
Team Scootshop.cz





