
We wish everyone a beautiful day,
We have a new unboxing for you!
This time, we'll take a look at the Longway Santa Muerte street scooter.
In the video, we introduced the Longway Santa Muerte street scooter.
The scooter is packed safely and securely, and the package includes stickers, an Allen key, and instructions. Even the box in which the scooter is packed has a super design.
The scooter deck has a beautiful design. The wheels here are 110 mm in size with a wheel hub width of 24 mm, and they have a super design again. The fork here is aluminum, with sophisticated design details. The fork does not have a round shape, but is square. The board has an integrated headset, and there is an SCS system. The clamp is for a 6mm Allen key, there are M8 screws, and there is also space for so-called. "counter screw", which allows you to tighten the clamp better and attach the handlebars. The neck is composed of two pieces.
The board has a concave, there is a very nice griptape. The bottom of the board again with a superb design, the board also has box ends, great brake. The length of the board is 530 mm, the width of the board is 140 mm, and the footspace is 380 mm.
The handlebars of this scooter are in a "T" shape. Once again, great design, the grips are pleasant and soft, and the ends are the classic plastic ones. The handlebar height is 620 mm, and the handlebar width is 560 mm.
The total weight of the scooter is 4,290 g and the total height of the scooter is 920 mm.

| Freestyle scooter for | intermediate riders |
| Weight | 4290 g |
| Maximum rider height: | 175 cm |
| Minimum rider height: | 145 cm |
| Backsweep | No |
| Handlebar height | 620 mm |
| Handlebar width | 560 mm |
| Handlebar height from the ground | 920 mm |
| Handlebar Shape | T Shape |
| Handlebar Material | aluminum |
| Outer Diameter of Handlebars | 32 mm |
| Inner Diameter handlebars | 28 mm |
| Deck length | 530 mm |
| Deck width | 140 mm |
| Footspace | 380 mm |
| Deck angle | 83 |
| Concave | yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Deck neck | two-piece (welded) |
| Dropout shape | Box Cut (square shape) |
| Clamp | four-screw |
| Inner diameter of the clamp without SHIM | 32 mm |
| Type of headset according to the deck | Integrated |
| Headset | threadless |
| Headset bearings composition | industrial |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork Material | aluminum |
| Wheel Size | 110 mm |
| Wheel Rubber Width | 24 mm |
| Wheel Hub Width | 24 mm |
| Wheel Hub Design | Spoked |
| Hub Material wheels | aluminum |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | SCS |
| Brake type | Fender (non-flexible, fixed) |
| Brake Material | steel |
| Load Capacity | 100 kg |
| Color | pink |
| Color | black |
| Designed in | Germany |
| Made in | China |
Rating: Longway Santa Muerte is a great scooter for intermediate and advanced riders on the street, or even a skatepark. We definitely recommend the scooter!
We hope you enjoyed our video and are already looking forward to the next one!
Check out our gallery where you can find all the photos of the Longway Santa Muerte street scooter.
Find the complete offer of Longway Santa Muerte freestyle scooters HERE.
Follow us further on youtube, instagram, facebook, and now also on TikTok, and we would be happy if you share your experiences with this scooter with us.
Team Scootshop.cz





