We wish everyone a beautiful Saturday,
We have prepared a new unboxing for you!
This time, we'll take a look at the freestyle scooter Rideoo Flyby Neochrome.
In the video, we introduced the freestyle scooter Rideoo Flyby Neochrome.
The scooter is a complete novelty not only at our scootshop but also in the Czech Republic.
The packaging of the scooter is really sturdy, nothing moves around and everything fits as it should. The package includes a manual, where we also find a 5mm Allen key.The handlebars are classic, steel, in a "T" shape, the grips are relatively soft for us, and plastic end caps are not missing. The outer diameter of the handlebars is 35 mm and the inner diameter of the handlebars is 32 mm, the compression system is IHC. There is a nice sticker with the Rideoo logo on the handlebars. The clamp is sturdy, M6 screws with a 5mm Allen key, the notch is hidden. The handlebar height is 580 mm, the handlebar width is 590 mm.
The scooter deck has a nice design, there are 110 mm wheels with an aluminum core, the wheel width is 24 mm, and there are ABEC9 bearings. Brake is classic, steel, and springless, fits beautifully on the wheel. The bottom of the deck has classic grind rails, the welds are flush with them, so they don't protrude, preventing the deck from getting damaged immediately. The griptape has a nice design, it is harder.The neck is two-piece, welded, with non-integrated headsets, higher quality bearings. The fork is two-piece and made of steel. The length of the board is 500 mm, the width of the board is 108 mm, and the footspace is 350 mm.
The total weight of the scooter is 3,800 g and the total height is 820 mm.
Main advantages:
Specifications:

| Freestyle scooter for | older beginners |
| Weight | 3800 g |
| Backsweep | No |
| Handlebar height | 580 mm |
| Handlebar width | 590 mm |
| Handlebar height from the ground | 820 mm |
| Handlebar shape | Shape T |
| Handlebar Material | steel |
| Outer Diameter of Handlebars | 35 mm |
| Inner Diameter of Handlebars | 32 mm |
| Deck Length | 500 mm |
| Deck Width | 108 mm |
| Footspace | 350 mm |
| Deck Angle | 82,5 |
| Concave | yes |
| Deck Material | aluminum 6061 T6 |
| Deck Neck | two-piece |
| Dropout Shape | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp | four-bolt |
| Inner Diameter of Clamp without SHIM | 35 mm |
| Type of Headset According to boards | non-integrated |
| Headset | threadless |
| Headset bearings | ball, encapsulated |
| Fork type | threadless, two-piece |
| Fork Material | steel |
| Wheel Size | 110 mm |
| Wheel Rubber Width | 24 mm |
| Wheel Hub Width | 24 mm |
| Wheel Hub Design | Spoked |
| Hub Material wheels | aluminum |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | HIC |
| Brake type | springless (Flex fender) |
| Brake material | steel |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | rainbow |
| Designed in | Latvia |
| Made in | China |
Rating: For us, the price definitely matches the quality of the scooter. Maybe we would make a shorter notch. They did a nice job for us, it's the first model from this brand and you can see it in several color variants with us.We recommend the scooter for older beginners.
We hope you enjoyed our video and are already looking forward to the next one!
Check out our gallery where you can find all the photos of the freestyle scooter Rideoo Flyby Neochrome.
Don't forget to check out all variants of this scooter.
Follow us further on youtube, instagram, and facebook, and we would be happy if you share your experiences with this scooter with us.
Team Scootshop.cz





